دکتر رضا فدایی وطن در گفت‌و‌گو با طبنا(خبرگزاری سلامت) درباره مراقبت از سالمندان در تعطیلات نوروز با بیان اینکه سالمندان در نوروز دچار مشکلات تغذیه می‌شوند، اظهار کرد: بیماری‌های قلبی، ریوی و دیابت نیز شایع‌ترین مشکلات جسمی دوران سالمندی هستند و خانواده‌هایی که در خانه خود از سالمند نگهداری می‌کنند باید مراقب باشند که اگر وی دارای فشار خون بالا، چربی خون یا قند خون است برای خورد غذا به او اصرار نکنند.

وی با تاکید براینکه نباید از سالمندان انتظار داشته باشیم که در روزهای عید پا به پای ما غذا خورده یا در مسافرت و مهمانی حضور یابند، ادامه داد: گاهی اوقات اگر سالمند را در خانه تنها گذاشته و خود به مسافرت یا مهمانی برویم او ناراحت می‌شود و گاهی اگر او را وادار به همراهی کنیم برای وی آزاردهنده است بنابراین در برخورد با سالمند باید روحیه او را در نظر بگیریم و متناسب با آن رفتار کنیم.

مدیر گروه دانشگاه علوم توانبخشی و بهزیستی خاطرنشان کرد: در رفتار با سالمندان باید حد وسطی رعایت شود تا رفتار با او به مرز آزار نرسد،‌ لذا می‌توانیم سالمند را بسته به شخصیت و علاقه وی به جاهایی ببریم که از حضور در آنجا لذت ببرد.

وی از خانواده‌ها خواست تا در زمان مسافرت حتما داروهای سالمندان را همراه برده،‌ و اگر سالمند بیماری خاصی دارد به دلیل اینکه در ایام نوروز و در مسافرت دسترسی به پزشک مشکل است، پیش از نوروز وی را نزد پزشک برده و چکاب کنند،‌همچنین توصیه‌های لازم را نیز از متخصص دریافت کنند.

فدایی وطن همچنین نوع وسیله استفاده شده برای مسافرت را در مراقبت از سالمند ضروری خواند و افزود: هواپیما و خودرو هریک مشکلات خاص خود را دارند و بسته به وضعیت و حال سالمند باید وسیله مناسب  برای سفر را انتخاب کرد تا برای وی دردسر ایجاد نشود.