به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر حیدرعلی عابدی با بیان این مطلب افزود: معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری، دستاوردهای مهم جامعه پرستاری هستند و این دو مجموعه را باید همواره مقتدر ببینیم تا پرستاری بتواند نقش بیشتری در تامین سلامت جامعه داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن تاکید بر نقش پرستاران در سیستم ارجاع و سطح بندی خدمات گفت: در حال حاضر، یکی از مشکلات کشور، فشار کاری بالای پزشکان متخصص در بیمارستان و مطب است که کیفیت کار آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما اگر نظام ارجاع برنامه‌ریزی و اجرا شود، نیازمندان واقعی به خدمات، دست پیدا می‌کنند.

عابدی از پرستاری به عنوان یکی از حرفه‌های مقدس یاد کرد و گفت: مرحوم علامه طباطبایی می‌فرمایند که یک شب مراقبت از بیمار، برابر با ۷۰ سال عبادت است و اگر کسی به پرستاران خدمت کند، از ثواب خیر کار آنها بهره‌مند می‌شود.

وی با بیان اینکه نظام پرداخت در جامعه پرستاری باید عادلانه شود، افزود: در برخی خدمات مانند دیالیز و آی‌سی‌یو نقش پرستاران، ویژه و اساسی است، بنابراین باید از زحمات خودشان، حداقل بهره‌مندی را داشته باشند.

عابدی یادآور شد: دکتر نمکی زمانی هم که در سازمان برنامه و بودجه حضور داشت، حامی پرستاران بود اما باید مشکلات این قشر زحمتکش از جمله تعرفه خدمات پرستاری را حل کنیم. البته پرستاری از مشاغل سخت و زیان‌آور است که اضافه کار اجباری بر پرستاران تحمیل می‌شود و در واقع پرستاران فرسوده می‌شوند.

وی یادآور شد: در حالی که تکنولوژی در شرایط جدید، پیشرفت‌های چشمگیری داشته قابل قبول نیست که پرستاران هر روز دو تا سه ساعت از زمان خود را صرف نوشتن پرونده‌ها و اعتباربخشی کنند و در استفاده از تکنولوژی نیز، اقدامات کمی انجام شده که نیاز به تقویت دارد.

 

خبرنگار: مسعود هدایت