به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از فارس، مسائلی در جلسه هم‌اندیشی اداره‌کل تجهیزات پزشکی با شرکت‌های دانش بنیان در ارتباط با مصوبه مجلس مبنی بر قرار گرفتن نظارت مواد غذایی، آرایشی،‌ بهداشتی و تجهیزات پزشکی زیر نظر سازمان استاندارد، اظهار‌داشت: ما باید در این زمینه فعال‌تر عمل می‌کردیم تا کار به اینجا نرسد و نمایندگان را مورد توجیه قرار می‌دادیم که ما به عنوان زیرمجموعه وزارت بهداشت در کیفیت کالا نظارت داشته باشیم اما متاسفانه نتوانستیم این موضوع را به خوبی بیان کنیم.

وی افزود: بر همین اساس این مصوبه به شورای نگهبان رفت ولی شورا درمورد آن نظر منفی داشت؛ لذا نهایتا مصوبه برای تایید مصوبه به عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو ادامه داد: جلساتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتیم و وزیر بهداشت نیز توضیحاتی ارائه کردند که بر اساس این توضیحات مجمع موافق استثنا کردن کالاهای سلامت‌محور بود ولی آنها گفتند که نمی‌توانند وارد متن شود و فقط مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام می‌کند که آیا با نظر مجلس و یا شورای نگهبان موافق است.

مسائلی گفت: بنابراین برهمین اساس نظارت بر محصولات سلامت محور از متن قانون مستثنی نشد و قرار شد حوزه تجهیزات پزشکی نیز به صورت مشترک با سازمان استاندارد مورد بررسی قرار گیر، اما با این کار تراکم فعالیت شرکت‌های تجهیزات پزشکی افزایش می‌یابد.

وی گفت: برای این موضوع تصویب‌نامه‌ای به پیشنهاد سازمان استاندارد و وزارت بهداشت به هیات وزیران ارائه می‌شود و پیشنهادات در این زمینه صورت گرفته تا تفکیک مسئولیت‌ها بین دو سازمان تشریح شود.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، تصریح کرد: اینکه ورود سازمان استاندارد در چه حیطه‌های خواهد بود هنوز دقیق اعلام نشده؛ البته باید کار را روشن‌تر کنیم ولی ما قول می‌دهیم که تلاش‌های خود را انجام دادم که معضل را از این که هست بیشتر نکنیم.

مسائلی عنوان کرد: به طور کلی بنابر این داریم که تا مشخص شدن وضعیت جدید روال‌مان را طریق سابق انجام دهیم و صدور پروانه را مدنظر قرار دهیم.

وی گفت: در دور جدید می‌خواهیم فرآیندها را سریعتر رسیدگی کنیم. برهمین اساس اقداماتی انجام داده از جمله اینکه همه آزمایشگاه‌ها را فراخوان زده‌ایم تا شبکه‌ آزمایشگاهی تشکیل و تست‌ها را سریع‌تر انجام دهیم.