منوچهر جمالی سوسفی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: در کمیسیون بهداشت این موضوع پیگیری شد و جلسه ای یا حضور وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت بهداشت و درمان، اوژانس، ستاد بحران، هلال احمر و کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شد که در این جلسه موضوع مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

وی ادامه داد: بر همین اساس قرار شد تا بیمارستان‌هایی که قرار است از این به بعد ساخته شوند تمام اصول مربوط به ضدزلزله بودن و مقاوم‌سازی در آنها رعایت شود. قیمت تمام شده ساختمان ضدزلزله حدود ۱.۲ برابر هزینه ساختمان معمولی است یعنی هزینه زیادی ندارد.

جمالی سوسفی تصریح کرد: بیمارستان‌هایی را هم که هستند برای مقاوم‌سازی آنها باید کارهایی صورت بگیرد که هزینه‌های بیشتری دارد. با این حال در زلزله رودبار، بم، بوئین زهرا و کرمانشاه بیمارستان‌ها تخریب یا بلااستفاده شدند. این موضوع مهم است که ساختمان‌هایی داشته باشیم که در زمان زلزله بتوانیم خدمات به مردم بدهیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌تاکید کرد: در قانون منابعی برای نوسازی و ایمن‌سازی بیمارستان‌ها در نظر گرفته شده است و اگر این منابع کافی نیست دولت باید لایحه‌ای نوشته و به مجلس بیاورد تا بتواند منابع بیشتری را به این موضوع اختصاص دهد.

وی باید ساختمان‌های مهم کشور مثل مدارس، بیمارستان‌ها و استراتژیک ضدزلزله ساخته شوند اما به نظرم با توجه به اینکه روی گسل هستیم توجه جدی‌ای به این موضوع نشده است و با وقوع زلزله با کمترین حد تلفات زیادی می‌دهیم.

جمالی سوسفی اضافه کرد: همه مسوولان در شهرها باید نظارت دقیقی بر ساخت ساختمان‌های ضدزلزله داشته باشند تا در مدت زمان‌ها قابل قبول تعداد ساختمان‌هایی که ناایمن هستند، کاهش یابد.