عضو انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران با اشاره به نشانه های ابتلا به سرطان های مغزی گفت: اگرچه سردرد به عنوان علائم شایع سرطان مغز تصور می‌شود، اما ممکن است تا اواخر پیشرفت بیماری رخ ندهد.

 

دکتر فرشید اربابی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با سرطان های مغزی اظهارداشت: همه تومورهای مغزی موجب بروز علائم نشده و برخی از آنها مانند تومورهای غده هیپوفیز ممکن است مدتها بدون علامت باشند تا اینکه به دلیل دیگری سی تی اسکن یا ام آر آی انجام شود.

 

وی افزود: علائم و نشانه های سرطان مغزی متعدد هستند و لزوماً هیچ یک از این علائم مختص به تومورهای مغزی نیستید، بدین معنا که می‌توانند در بسیاری از بیماریهای دیگر نیز دیده شوند. تنها راهِ مطمئن برای تشخیص عامل ایجاد تومور مغزی، انجام آزمایش تشخیصی است.

 

این عضو انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ادامه داد: تومور با ایجاد فشار و یا پیشروی در سایر قسمت های مغز، مانع از عملکرد طبیعی آنها شده همچنین تومور موجب تورم مغز یا التهاب اطراف آن می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه علائم و نشانه های سرطان های اولیه و متاستاتیک مغزی مشابه هستند، گفت: شایع ترین علائم سردرد، ضعف و بی حالی همچنین اختلال در راه رفتن و تشنج است.

 

اربابی اضافه کرد: سایر علائم و نشانه های غیر شایع تغییر وضعیت ذهنی؛ تغییرات در تمرکز، حافظه، توجه، و یا هوشیاری، تهوع، استفراغ اختلالات بینایی، مشکلات گفتاری، تغییرات تدریجی در ظرفیت های فکری و یا عکس العمل های عاطفی است.

 

وی بیان کرد: در بسیاری از افراد، شروع این نشانه ها بسیار تدریجی بوده و ممکن است بیمار یا خانواده وی متوجه وجود این علائم نشوند. با این حال، بعضی اوقات این علائم با سرعت بیشتری ظاهر می‌شوند. در برخی موارد، علایم بیمار مانند کسی است که دچار سکته مغزی شده است.

 

این عضو انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی در پاسخ به اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ گفت: در صورت بروز استفراغ مداوم و غیر قابل توجیه، دو بینی یا تاری دیدِ غیر قابل توجیه، به خصوص اگر فقط در یک سمت باشد، بی قراری و یا افزایش خواب آلودگی یا نوع جدیدی از سردرد باید به پزشک مراجعه شود

 

اربابی افزود: اگرچه سردرد به عنوان علائم شایع سرطان مغز تصور می‌شود، اما ممکن است تا اواخر پیشرفت بیماری رخ ندهند. اگر متوجه هر گونه تغییر قابل توجهی در الگوی سردرد خود شده اید، احتمالا توسط پزشک اولیه به بیمارستان ارجاع خواهید شد.

 

وی تصریح کرد: بیمار اگر تومور مغزی شناخته شده داشته باشد، هر گونه علائم جدید و یا بدتر شدن نسبتاً ناگهانی و سریع علائم قبلی، حکم مراجعه به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان را دارد.

کدخبرنگار۴۱۰۸۰۰