دکتر مسعود عباسی در گفتگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره پنومونی اظهار کرد: التهاب پارانشیم ریه را پنومونی یا ذات الریه می‌گویند و ویروس‌ها شایع‌ترین علت این بیماری در کودکان زیر ۵ سال و بالای یک ماه هستند.

وی با بیان اینکه شایع‌ترین علت پنومونی باکتریایی در کودکان سه هفته تا چهار سال پنوموکوک است، افزود: در پنومونی پنوموکوکی ۱۰ درصد موارد تست خون مثبت است و مدت درمان پنومونی باکتریایی باید ۷۲ ساعت بعد از بهبودی ادامه یابد و آنتی‌بیوتیک زیر ده روز به هیچ عنوان توسط پزشک قطع نشود.

متخصص بیماری‌های کودکان خاطرنشان کرد: ذات الریه یا پنومونی عفونت یا التهاب بسیار شدید ریه‌ها است. در این بیماری حبابچه‌های هوایی موجود در ریه‌ها پر از چرک ‌می‌شود لذا رسیدن اکسیژن به خون با مشکل مواجه ‌می‌شود.

وی گفت : بیماری ذات الریه معمولاً در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باکتری، استفاده از برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری‌های خودایمنی به وجود می‌آید.

عباسی در خصوص علائم این بیماری گفت: اغلب این بیماران سرفه همراه با خلط، تب همراه با لرز شدید، تنگی نفس، درد قفسه سینه شدید در حین نفس کشیدن، و افزایش تعداد تنفس را تجربه می‌کنند همچنین نشانه‌های پنومونی در کودکان زیر پنج سال تب، سرفه و تنفس سریع یا اشکال در تنفس است.

این متخصص بیماری‌های کودکان با بیان اینکه پنومونی از عوارض جانبی بیماری آنفلوانزا ‌است، گفت: پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا روش پیشگیری مناسبی جهت عدم ابتلا به این بیماری است.