به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از خانه ملت، سهیلا جلودارزاده در رابطه با اظهارات معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی مبنی بر اینکه ۵ درصد کودکان کار با باندها همکاری می کنند،اظهار کرد: فوت والدین و نبود سرپرست باعث شده باندها و مافیا از کودکان برای مقاصد شوم خود بهره ببرند البته برخی کودکان والدین دارند اما به دلیل عدم شایستگی آنان شاهد هستیم والدین از کودکان برای خرید و فروش مواد مخدر، تکدی‌گری و سرقت استفاده کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کودکان کار و متکدی در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار دارند بنابراین باید جمع آوری و ساماندهی شوند، گفت: به صورت جدی می‌طلبد مسئولان مرتبط با طرح ساماندهی کودکان کار و متکدی باندها و مافیای کودکان خیابانی را شناسایی و آنها را به مقامات قضایی تحویل دهند.

وی با بیان اینکه پذیرش، نگهداری، آموزش، تحصیل، اجتماع پذیری کودکان کار و متکدی و حمایت از خانواده آنان باید از سوی دستگاه‌های مرتبط با ساماندهی کودکان کار و متکدی به ویژه سازمان بهزیستی مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد و خیران نیز می‌توانند در این رابطه موثر واقع شوند و از ظرفیت آنها برای ساماندهی کودکان کار و متکدی بهره برد.

برخورد پلیسی با کودکان کار درست نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه برخورد پلیسی با کودکان کار و متکدی درست نیست، ادامه داد: در اجرای طرح‌های ساماندهی کودکان کار باید حقوق آنها رعایت شده و نگاه به آنها باید تسکینی و درمانی باشد.

جلودارزاده با یادآوری اینکه ساماندهی کودکان کار و خیابانی باید بهبود وضعیت و ارتقای کیفیت زندگی آنها را در پی داشته باشد در رابطه با نگهداری از کودکان کار اتباع افغان در اردوگاه صالح آباد ورامین، گفت: مراکز نگهداری از کودکان باید از استانداردهای لازم و حداقل‌ها برخوردار باشد و نگهداری کودکان در فضاهای غیراستاندارد مطلوب سن آنها نیست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه طرح ساماندهی کودکان کار و متکدی باید به نحوی اجرا شود که دیگر شاهد حضور آنها در سطح خیابان های پایتخت نباشیم، تصریح کرد: دستگاه‌ها به ویژه سازمان بهزیستی باید به نحوی در اجرای این طرح گام بردارد که دیگر شاهد سوء استفاده از کودکان نباشیم البته مجلس در برنامه ششم توسعه دولت را ملزم به کاهش ۲۵ درصدی جمعیت کودکان کار کرده و مجلس نیز آمادگی همکاری لازم را با دولت خواهد داشت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: به طور قطع با آغاز به کار کمیسیون از دولت درخواست خواهیم کرد که گزارشی را در این رابطه ارائه کند.