خبرگزاری سلامت: امروزه ناباروری به عنوان معضلی شناخته می‌شود که تأثیرات منفی و نامطلوبی در زندگی زناشویی زوجین به همرا دارد و گاه منجر به سرد شدن روابط عاطفی، احساسی و جنسی آنها می‌شود. دخالت اطرافیان و فشار خانواده‌ها، عرصه را برای زوج نابارور تنگ تر می‌کند و موجب افزایش استرس‌ها، تنش‌ها و فشارهای روحی و روانی آنها می‌شود؛ در حالی که بسیاری از متخصصین بر این باروند برای نتایج بهتر درمانی و تحقق یافتن فرزندآوری، قرار داشتن در محیطی آرام و عاری از استرس مسأله بسیار مهم و کمک کننده‌ای است. بنابراین در این زمینه با اطلاع رسانی باید فرهنگسازی کرد تا حداقل اطرافیان و خانواده های زوج نابارور آنها را تحت فشار نگذارند؛ چرا که به جز مسأله ناباروری، بحث هزینه‌های کمرشکن آن هم مطرح است که بسیاری از زوجین به دلیل عدم برخورداری از شرایط مالی نامناسب یا درمان را رها می‌کنند یا اصلا برای درمان پیش قدم نمی‌شوند؛ حال آن که نباید دخالت‌های نابجای اطرافیان دغدغه فکری زوج را افزایش دهد. توجه به این نکته و نقش حمایتی مثبت خانواده‌ها بسیار حائز اهمیت است و نباید به دست فراموشی سپرده شود.

دکتر افسانه محمدزاده مسئول فنی درمان ناباروری مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا می‌گوید: بر اساس آماری های جهانی، حدود ۱۰ تا ۱۵درصد زوج‌هایی که در سن باروری قرار دارند به ناباروری مبتلا می‌شوند، اما در ایران بر اساس تحقیقی انجام شده به نظر می‌رسد میزان ناباروری حدود ۲۰ درصد است.

ناباروری طی سال‌های آینده رو به افزایش خواهد رفت و از طرفی دیگر تشخیص آن هم بیشتر می‌شود. معضل ناباروری طی سال‌های خیلی دور هم وجود داشته، اما به دلیل عدم دسترسی به امکانات، بررسی‌ها صورت نمی‌گرفته و میزان مراجعات کم بوده؛ اما امروزه آگاهی زوج و دسترسی به اطلاعاتی مانند کتاب، اینترنت و سایت‌های مختلفی که در رابطه با تولید مثل فعالیت می ‌نند نیز بیشتر شده است.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر زوج‌هایی که برای فرزندآوری ۶ تا ۷ ماه فعالیت کرده‌اند و ناموفق بوده، پیگیری می‌کنند و تمایلی ندارند تا یک سال صبرکنند. بنابراین بخشی از افزایش مراجعین به مراکز ناباروری به دلیل افزایش آگاهی مردم است و قسمت دیگر به تبلیغاتی برمی‌گردد که به صورت گسترده‌تر از طریق رسانه‌ها کار می‌شود و بر افزایش آگاهی افراد حتی آنهایی که تحصیل کرده نیستند نیز اثر می‌گذارد. طی سال‌های گذشته، تعداد مراکز ناباروری کم بود و مراجعه برای همه افراد از استان‌های دور به پایتخت امکان‌پذیر نبود، چرا که برای درمان باید مسافت دوری را طی می‌کردند، اما خوشبختانه در حال حاضر در اکثریت استان‌ها مراکز خوب درمان ناباروری احداث شده‌اند. بنابراین دسترسی بیمار هم آسان‌تر شده و به نظرمی‌رسد مراجعه به این مراکز نیز افزایش یافته است.

فلوشیپ ناباروری و آی وی اف توضیح می دهد: خوشبختانه تمام امکاناتی که در خصوص درمان ناباروری وجود دارد مانند لقاح آزمایشگاهی، روش‌های میکرواینجکشن، محیط‌های کشت جنین، روش‌های حفظ باروری شامل فریز جنین، بافت تخمک و بافت تخمدانی در ایران همسو با سایر کشورها موجود و در حال انجام و از نظر میزان موفقیت ها هم تقریبا معادل با کشورهای پیشرفته دنیا است. نکته بسیار مهم، مسأله هزینه‌ها می‌باشد که گاهی اوقات متأسفانه برخی از زوجین قادر به تأمین آنها نیستند و لازم است سازمان‌های بیمه‌گر پوشش فعال تری بر درمان‌های ناباروری داشته باشند و از این نظر خانواده‌ها را یاری کنند تا حداقل دغدغه مالی کمتری داشته باشند و درمان‌های ناباروی را به دلیل مشکلات مالی نیمه کاره رها نکنند. بارها مشاهده شده زوجی که مجبور به انجام لقاح آزمایشگاهی بودند به دلیل عدم پرداخت هزینه‌ها از آن صرف نظر می‌کنند و پس از چند سال سعی و تلاش در راستای تأمین هزینه‌های مربوطه و مراجعه مجدد به دلیل افزایش سن موفقیت درمان کاهش یافته است.

محمدزاده در ادامه سخنانش می‌گوید: ناباروری برای زوج یک معضل جدی به شمار می‌رود و این امر در بسیاری از اوقات در روابط آنها تأثیرات نامطلوبی در پی دارد و با ایجاد تنش میان آنها هرکدام دنبال مقصر می‌گردند؛ در حالی که ناباروری مشکل یک فرد نیست و یک نفر مقصر قلمداد نمی‌شود و زن و شوهر باید به همراه یکدیگر با همدلی همراه هم باشند. متأسفانه در جامعه ما امکان دارد خانواده‌ها نقش مداخله کننده داشته باشند، در حالی که این کار موجب نامطلوب‌تر شدن اوضاع  خواهد شد. درگیری و تنش‌های داخل خانواده به علاوه پیچیده بودن درمان‌های ناباروری و عوارض درمان‌ها امکان دارد که این سیکل را معیوب نماید و بر زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی زوجین اثرات منفی بگذارد. بنابراین جامعه هم از این معضل مهم متأثر می‌شود.

وی بیان می کند: تصمیم به فرزندآوری بسیار خوب و شایسته است، اما اگر بنا به دلایلی زوج دچار ناباروری شدند نباید اجازه دهند تمامی ابعاد خوب زندگی زناشویی تحت تأثیر این معضل قرار بگیرد، بلکه زن و مرد باید در کنار هم درمان نابارروی را ادامه دهند؛ چرا که ناباروری بیماری یک فرد نیست و زن و مرد هر دو نیاز به درمان دارند. بنابراین همراهی هر دو آنها بسیار مهم و حائز اهمیت است تا در پروسه درمان با همدلی کنار هم قرار بگیرند و به توصیه‌های کادر پزشکی هم عمل کنند. زوجین نباید فراموش کنند که هر چه میزان محیط آرام تر و بدون استرس باشد نتایج درمان ناباروری موفق‌تر خواهد بود.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۲۰