رییس بیمارستان حضرت صدیقه زهرا (س) به مهم‌ترین انتظارات هیات امنای این مراکز درمانی از دولت دوزادهم و وزارت بهداشت اشاره کرد.

 

دکتر ولید دنده‌بر در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت اظهار داشت: بیمارستان‌های خیریه معمولا در مناطق نیازمند، محروم و آسیب‌پذیر فعالیت می‌کنند و برای ارائه خدمات شایسته و در شأن مردم مجبور به دعوت از متخصصین کارآمد و توانمند می‌باشند.

وی تأکید کرد: متأسفانه متخصصین توانمند و کارآمد با تعرفه‌های خیریه حاضر به همکاری نیستند. بنابراین از وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی انتظار می‌رود برخی متخصصین  ناظر و کمیاب را که بر اساس طرح کار در بیمارستان‌های دولتی خدمات ارائه می‌کنند در اختیار بیمارستان‌های خیریه قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مراجعین بیمارستان‌های خیریه اقشار آسیب‌پذیری هستند که تحت پوشش یکی از بیمه‌های پایه نظیر سلامت، تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح هستند. متأسفانه طی ۳ تا ۴ سال اخیر بیمه‌های اصلی پایه به اندازه‌ای مطالبات بیمارستان‌ها را دیر پرداخت کردند که اکثر بیمارستان‌های خیریه به سمت ورشکستگی و بستن بیمارستان رفتند و یا قرادادشان را با این بیمه‌ها لغو کردند.

دنده بر همچنین اضافه کرد: پس از مراجعه ما به سازمان‌های بیمه‌گر اذعان داشتند که وجهی برای پرداخت مطالبات ندارند که بیمارستان‌های خیریه را مستثنی کنند و متأسفانه مطالبات بیمارستان‌های دولتی را به رخ بیمارستان‌های خیریه می‌کشاندند؛ در حالی که دولت و وزارت بهداشت به راحتی می‌توانند به بیمه‌های پایه دستور دهد که بابت بیمارستان‌های خیریه به خصوص بیمارستان‌هایی که دیالیز انجام می‌دهند و بیماران خاص را پوشش دهی می‌کنند استثنا قائل شوند، اما متأسفانه ما را مستثنی نکردند و به دلیل پرداخت با تأخیر مطالبات ما، به ناچار حقوق پرسنل و پزشکان هم با تأخیر پرداخت می‌شد.

 

وی اذعان داشت: متأسفانه از بیمارستان خیریه که به واسطه کمک مردم و خیرین کار خود را پیش م‌ برد مالیات درخواست می شود. چناچنه دولت دوازدهم بتواند به انتظارات و مشکلات مذکور بیمارستان‌های خیریه رسیدگی کند، بسیاری از مسائل و مشکلات رفع خواهند شد و در این صورت می‌توان به ارائه بهتر خدمات پرداخت، چرا که بیمارستان‌های خیریه مانند بیمارستان‌های دولتی از یک بودجه دانشگاهی و مانند بیمارستان خصوصی از سیستم سهامداری و مشارکت‌های مالی برخودار نیستند، بلکه بر اساس تجمع کمک‌های تعدادی از خیرین تشکیل می شود. بنابراین نباید از هرگونه مساعدت نسبت به مراکز خیریه دریغ کرد.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۲۰