دکتر سهیلا رافعی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: لکه‌های پررنگ شایع‌ شامل بیماری ملاسما، لنتیگو، کک مک و خال‌های هم سطح پوست است.

وی ادامه داد: از جمله شایع‌ترین لکه‌های پررنگ پوست صورت می‌توان به ملاسما اشاره کرد که بیشتر در خانم‌ها رخ می‌دهد اما بروز آن در آقایان نیز غیرمعمول نیست، ملاسما در افراد با پوست سبزه و تیره بیشتر رخ می‌دهد.

رافعی اضافه کرد: این لکه‌ها بیشتر در مرکز صورت روی بینی و گونه‌ها، وسط پیشانی و بالای لب به شکل قرینه نمایان می‌شود و علت واقعی آن مشخص نیست و به نظر می‌رسد یک بیماری مولتی فاکتوریال (چند عاملی) باشد. چراکه این لک‌ها بیشتر در حاملگی و مصرف قرص‌های ضدبارداری بروز می‌کند.

این متخصص پوست و مو تصریح کرد: براین اساس تصور می‌شود که با عدم تعادل هورمونی ارتباط داشته باشد. البته این به آن معنا نیست که افراد دارای ملاسما دچار کمبود یا افزایش هورمون‌های خاصی در خون خود هستند بلکه این عدم تعادل در پوست فرد وجود دارد و با آزمایش‌های هورمونی کشف نمی‌شود.

وی با اشاره به راه‌های درمان این نوع عارضه اظهارداشت: جهت درمان این نوع لک‌ها استفاده از ضدآفتاب مناسب نخستین قدم درمانی است، در غیر این‌صورت اثر ضدلک‌ها نیز کم خواهد شد. داروهای زیادی برای ملاسما پیشنهاد می‌شود ولی باید در نظر داشت که ملاسما چند نوع دارد که درمان، در برخی انواع آن موثر و در برخی بطور نسبی موثر و در یک نوع نیز اصلا موثر نیست.

رافعی با بیان اینکه این بیماری سه نوع مختلف دارد، گفت: نوع اول اپیدرمال یا سطحی است که به درمان‌های ضدلک پاسخ مناسبی می‌دهد. نوع دوم اپیدرمودرمال بوده که از لحاظ عمق رنگدانه متوسط محسوب شده و به درمان‌های ضدلک پاسخ نسبی می‌دهد و نوع سوم درمال است که عمق بیشتری از دو نوع قبلی داشته و پاسخی به درمان‌های ضدلک نمی‌دهد.