به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، علی‌اکبر پور فتح الله به مناسبت روز جهانی سالمند (اول اکتبر برابر ۹ مهرماه) افزود: مصرف ۷۰درصدی خون‌های اهدایی برای افراد سالمند بالای ۶۰ سال زنگ خطری است برای مراکز اهدای خون در جهان که با پدیده سالمندی، چالشی برای تامین خون در آینده خواهند داشت.
وی با اشاره به بروز موج سالمندی طی دهه‌های آینده در کشورمان گفت: اطلاعات موجود نشان دهنده بروز پدیده سالمندی در جهان است و با فرهنگ‌سازی مناسب باید جوانان را با اهدای‌خون آشنا کرد.
وی اضافه کرد: ایران نیز همچون سایر کشورها در آینده با بحران سالمندی روبرو خواهد شد و چون بیشتر بدخیمی‌ها و مشکلات ناشی از اختلالات کارکرد مغز استخوان از پنجاه سالگی به بعد بروز می‌کند، این امر مصرف خون را در کشور افزایش خواهد داد.
پور فتح الله گفت: در شرایط گفته شده نقش جوانان و رسالت آنان دارای اهمیت بسیار است، به ویژه جوانان ایرانی که از سال ۱۳۷۳ با واکسیناسیون علیه هپاتیت، در برابر این بیماری ایمن هستند و می‌توانند اهدا کننده سالم باشند.
مدیر‌عامل سازمان‌ انتقال خون همچنین از پیشکسوتان اهدای‌خون خواست تا تجربیات خود را با جوانان در میان بگذارند و نسل پس از خود را با فرهنگ اهدای‌خون آشنا کنند.
سالمندی دوره‌ای از زندگی است که از ۶۰ یا ۶۵ سالگی شروع می شود.بر اساس آمارهای اعلام شده در ایران سالانه بیش از ۲میلیون و ۵۰۰هزار نفر برای اهدای‌خون به مراکز اهدای‌خون مراجعه می‌کنند که در این بین ۲میلیون یکصد هزار نفر موفق به اهدای خون می‌شوند .
در حال حاضر اهدای خون در ایران به صورت کاملا داوطلبانه و بدون هیچ چشم‌داشتی و به منظور کمک به بیماران نیازمند به خون و فرآورده‌های آن انجام می‌شود و هم‌اکنون شاخص اهدای‌خون در ایران ۲۷ نفر به ازای یک‌هزار نفرجمعیت است که شاخص خوبی محسوب می شود .