دکتر امیرهوشنگ احسانی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره استفاده از کرم‌های ضد آفتاب گفت: این کرم‌ها دو دسته هستند، ضدآفتاب‌های شیمیایی و فیزیکی، ضد آفتاب‌های فیزیکی نور را منعکس می‌کنند و نوع شیمیایی نور را جذب می‌کند.

وی با یادآوری اینکه در ابتدا تمامی ضد آفتاب‌ها فیزیکی بوده است و بعدا به تدریج به سمت شیمیایی سوق پیدا کرده‌اند، ادامه داد: مصرف ضدآفتاب باید هر ۳ ساعت یک‌بار تکرار شده و حتی در روزهای ابری نیز استفاده شوند اما در روزهای آفتابی شدید هر ۲ ساعت یک‌بار باید این روند ادامه یابد.

این متخصص پوست عنوان کرد: ضد آفتاب‌های می‌توانند رنگی، بدون رنگ و همراه با مرطوب‌کننده باشند که انتخاب آن به نوع تجویز پزشک بستگی دارد.

وی افزود: افراد دارای پوست چرب و جوش‌ریز باید کرم ضدآفتابی مناسب پوست‌های چرب استفاده کرده و افراد دارای پوست خشک بهتر است از کرم‌های دارای مرطوب‌کننده استفاده کنند.

این استاد دانشگاه درباره مصرف ضد آفتاب توسط کودکان گفت: توصیه می‌شود کودکان از سن ۶ ماهگی ضد افتاب مصرف کنند، اما بهتر است برای آنها از ضدآفتاب‌های فیزیکی استفاده شود زیرا ریسک ایجاد حساسیت در نوع شیمیایی آن بیشتر بوده و ممکن است باعث خارش و التهاب و قرمزی پوست شوند.

وی با بیان اینکه بزرگسالان می‌توانند از هر دو نوع کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی و فیزیکی استفاده کنند، اظهار کرد: بهتر است اولین دفعه استفاده از ضدآفتاب تحت نظر پزشک انجام شود.