دکتر فاطمه میرزایی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: با انجام سالانه یک آزمایش کامل از کمبود‌های احتمالی خود مطلع و براساس آن مکمل دریافت کنید.

وی تصریح کرد: تنها مادران باردار و شیرده،‌ کودکان زیر ۲ سال، دختران در سن بلوغ و سالمندان به مصرف برخی مکمل‌های غذایی بر اساس دستورالعمل‌ها نیاز دارند، افراد برای کاهش یا افزایش وزن مجاز به مصرف خودسرانه مکمل‌ها نیستند.

میرزایی با بیان اینکه گاهی استفاده خودسرانه مکمل‌ها به خصوص در کودکی عوارضی مانند بلوغ زودرس خواهد داشت، گفت: مکمل‌های ورزشی که متأسفانه این روزها رواج زیادی هم پیدا کرده و انواع تقلبی آن‌ها هم بسیار زیاد است و در باشگاه‌های ورزشی،‌ عرضه و تبلیغ می‌شوند، می‌توانند عوارض جانبی فراوانی از جمله ناراحتی‌های قلبی، کلیوی و کبدی برای فرد به همراه داشته باشند و حتی او را تا مرز نابودی و مرگ هم برسانند.

این متخصص تغذیه معتقد است: به‌همین دلیل هم مصرف خودسرانه و هم تهیه آن‌ها از مراکز غیر معتبر به ‌هیچ‌ عنوان توصیه نمی‌شود.

وی با تاکید براینکه مردم گول تبلیغ مکمل‌های ماهواره‌ای را نخورند، اضافه کرد: به صورت «استثنا» برای پیشگیری از کمبود ویتامین D همه افراد بالای ۱۲ سال باید  یک پرل به صورت ماهانه دریافت کنند.