به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، پیمان ترحمی با توجه به مشکلاتی که در زمینه صادرات دارو ایجاد شده است، گفت: متاسفانه تولیدکنندگان دارو در کشور، چه در شرایط تحریم و چه در شرایط غیر تحریم، دائما گرفتار مشکلات و چالش‌های سردرگم و غیر معمولی بوده‌اند که اغلب از خارج از سازمان و مجموعه خودشان به آنها تحمیل شده و این مسائل و معضلات، توان مجموعه‌ها را آنچنان به خود مشغول داشته که نتوانسته‌اند شرایط لازم برای جهش و تمرکز بر صادرات را فراهم کنند.

این داروساز ادامه داد: این موضوع تا جایی پیش رفته که حتی بازارهای کشورهایی همچون عراق و افغانستان که زمانی در اختیار تولیدکنندگان داروی ایرانی بود، به شکل کاملا محسوس و جدی از دست داده‌ایم.

ترحمی تصریح کرد: فشار نقدینگی، رفتارهای چند گانه سازمان غذا و دارو و سایر سازمان‌های مرتبط با تجارت خارجی، تغییرات مدیریتی، بروکراسی مبهم و پر دست‌انداز، سبب شده که حمایت‌هایی هم که گاهی اوقات دولت از صنعت دارو داشته، بی‌اثر و ابتر شود، به طوری که صادرکنندگان دارو را خسته و فرسوده ساخته است.

به گفته مدیرعامل شرکت داروسازی خوارزمی، تصدی‌گری‌های دولت باید کاهش یابد و امور به تشکل‌ها واگذار شود و علاوه بر این، بسیار مهم است که دولت برای صادرات دارو، اهمیت و اولویت قائل شود.

این دست اندرکار صنعت داروسازی کشور، ادامه داد: یکی از بزرگ‌ترین گرفتاری‌های فعلی این است که مدیران دولتی محتاط شده و حوصله تصمیم‌های سخت، پرریسک، بزرگ و تنش‌آفرین را ندارند. این درحالی است که به هرحال مدیریت، خصوصا در عرصه کالاهای استراتژیک، مجموعه ای از تصمیمات سرنوشت‌ساز و مسئولیت‌آور است.

ترحمی با اشاره به دستورالعمل‌های ارزی، اضافه کرد: صنایع داروسازی، بارها و بارها از گروه‌بندی‌های ارزی و جابه جا کردن سرفصل‌های ارزی، آسیب دیده‌اند و متاسفانه کسی نیست که در این روابط سرعت عمل به خرج دهد و مشکلات داروسازان را خصوصا آنهایی که برنامه صادراتی دارند یا اینکه در مناقصه‌های خارجی متعهد شده‌اند را در اولویت قرار دهد.

وی با اشاره به مشکلات فعلی داروسازان، اظهار کرد هزینه‌های بسته بندی دارو به شدت افزایش پیدا کرده است، ضمن اینکه خریدهای اعتباری حذف شده و بسیاری از هزینه‌ها باید به صورت نقدی انجام شود. این درحالی است که بخش بزرگی از نقدینگی شرکت‌های داروسازی نزد دولت و سازمان‌های بیمه گر بلوکه شده و بخش دیگری که در گردونه صادرات است نیز گرفتار باز و بسته بودن روزنه‌های نقل و انتقال پول و نوسانات نرخ ارز است.

ترحمی در پایان تصریح کرد: صنعت داروسازی برای مردم ایران، یک صنعت غرور آفرین است و قطعا هرچه این صنعت تقویت شود و صادرات دارو توسعه پیدا کند، مردم احساس غرور ملی و امنیت ذهنی بیشتری داشته و به دولت و صنعت خود خواهند بالید. (مهر)