به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر محمدجواد فاطمی در  نشست خبری که به مناسبت روز ملی پیشگیری از سوختگی در بیمارستان حضرت فاطمه(س) برگزار شد، اظهار کرد: انجمن حمایت از بیماران سوخته با همکاری وزارت بهداشت تلاش کرده تا در جهت پیشگیری از سوختگی اقدامات موثری انجام دهد و بر همین اساس اول دی‌ را روز ملی پیشگیری از سوختگی مصوب کردیم و ان‌شاءالله به‌زودی این روز در تقویم ثبت ملی خواهد شد.

وی با بیان اینکه انواع سوختگی انواع مختلف شیمیایی، الکتریکی، سوختگی با مایعات داغ و اشعه ایکس را شامل می‌شود، افزود: سوختگی در ایران هشت برابر متوسط جهانی است و حتی کشور ما نسبت به کشورهای هم سطح اجتماعی و اقتصادی سوختگی در آن بیشتر رخ می‌دهد.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته عنوان کرد: سالانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار نفر در سال سوختگی جدی دارند همچنین ۲۲ تا ۲۸ هزار نفر نیز به همین علت در مراکز درمانی بستری می‌شوند  که ۲ هزار نفر از آنها در سال به جان خود را از دست می‌دهند چراکه  در زمینه پیشگیری، درمان، بازتوانی و حمایت از بیماران سوخته مشکلات جدی داریم و امیدواریم اقدامات مؤثر در این زمینه انجام گیرد.

فاطمی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۵ مرکز سوختگی در سراسر کشور به صورت بخش و بیمارستان داریم، افزود: تعداد  تخت‌های مربوط به بستری سوختگی یک سوم مورد نیاز است و امیدواریم با راه‌اندازی مراکز جدید وضعیت بهبود یابد.

وی با اشاره به اینکه سوختگی هزینه بالایی دارد، ادامه داد: به همین علت بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی تمایل به راه‌اندازی این مراکز ندارند، همچنین به همین علت بیمارستان‌های خصوصی بخش سوختگی در تهران ندارند و متأسفانه اکثر افراد دچار حادثه سوختگی از قشر ضعیف جامعه هستند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته گفت: وضع سوختگی از لحاظ درمان در کشور ما با مشکل مواجه است و متأسفانه در انواع پانسمان جدید و جایگزین پوست با مشکل همراه هستیم که هزینه بالا و نبود تکنولوژی‌ دلیل این مسئله است که البته دانشمندان ایرانی تلاش می‌کنند به این مبحث ورود یابند و موفقیت‌هایی را شاهد خواهیم بود.

فاطمی افزود: بیمه‌ها پانسمان‌های سوختگی را پوشش نمی‌دهند و امروز از درمان‌های سنتی و تاریخ گذشته استفاده می‌شود که این مسئله سبب می‌شود مرگ و میر ناشی از سوختگی بیشتر از حد عادی باشد و درمان نیز با عوارض همراه شود.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته  گفت: طرح تحول سلامت برای پوشش بهتر پانسمان‌های سوختگی و کاهش مرگ و میر کمک بسیار کرد و امیدواریم با بیمه شدن این مسئله ماندگاری بیشتری را در زمینه‌ حمایت‌های لازم شاهد باشیم. البته در درمان سوختگی به طرف جلو حرکت کرده ولی حرکت تدریجی است و امیدواریم فعالیت‌ها سریع‌تر انجام شود.

فاطمی با اشاره به اینکه اغلب اماکن عمومی تهران ناایمن هستند گفت: بر اساس گزارش‌های اعلام شده توسط سازمان نوسازی مدارس، حدود ۳۵ هزار کلاس درس دارای سیستم گرمایشی غیر استاندارد در کشور داریم که به نوعی مدرسه شین‌آباد بالقوه هستند و باید پیشگیری‌های لازم در این زمینه انجام گیرد.