دکتر احمد دلبری در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) درباره مراقبت‌های ضروری سالمندان در فصل سرما افزود: افت دما، سرمازدگی، سقوط و زمین خوردگی از شایع‌ترین مشکلاتی است که امکان مواجهه سالمندان با آنها وجود دارد.

وی با بیان اینکه در فصول سرد سال، ممکن است برخی سالمندان با مشکلات و بیماری‌های مختلفی مواجه شوند، ادامه داد: کاهش درجه حرارت بدن به سطح خطرناک، زمانی بروز می‌کند که سالمند مدت زیادی در سرما بوده و بدن حرارت طبیعی خود را از دست داده باشد، تغییرات طبیعی سیستم بدن در اثر افزایش سن موجب می‌شود تا سرمازدگی ‌در میان سالمندان شایع‌تر از سایر سنین باشد به همین علت افت دما در میان این گروه متفاوت از سایرین نیز می‌تواند باشد.

دلبری اضافه کرد: پوست سرد و رنگ پریده، احساس خستگی زیاد، خواب آلودگی، گیجی، احساس ضعف، اختلال در راه رفتن، تنفس و کاهش ضربان قلب از دیگر علائم قابل توجه در ارتباط با این عارضه است.

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره راه‌های پیشگیری از سرمازدگی سالمندان توضیح داد: ماندن در خانه، به حداقل رساندن زمان‌های حضور در بیرون از منزل، حفظ گرمای محل سکونت در دمای بالای ۱۸.۵ درجه سانتی‌گراد، خشک نگهداشتن بدن و لباس، استفاده از لباس‌های گرم، دستکش، شال و کلاه هنگام خروج از منزل و پوشاندن دهان و بینی در برابر سرما از جمله راه‌های پیشگیری از بروز سرمازدگی است.

وی با اشاره به اینکه افراد سالمند دارای بیماری‌های قبلی در معرض خطر بیشتری قرار دارند، اظهارداشت: این عارضه سالمندان مبتلا به آلزایمر، سکته مغزی، پارکینسون، نارسایی کلیه، دیابت و تومورهای مغزی را بیش از سایرین تهدید می‌کند.