به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، شمار مراجعه کنندگان به دلیل نزاع در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ با ۷۱ هزار و سه تن، ۹ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش از کل مراجعه کنندگان به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع در هشت ماهه امسال ۴۱هزار و ۸۵تن مرد و ۲۳هزار و ۱۴۶تن زن بودند.

پزشکی قانونی استان تهران به مراجعه کنندگان نزاع به مراکز پزشکی‌قانونی توصیه کرده است: ظاهر خون‌آلوده تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است نوع جراحت و عمق آن است.بنابراین معاینه دقیق‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

در ادامه این توصیه‌ها آمده است:دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی‌قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی‌نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

پزشکی قانونی استان تهران همچنین تاکید کرده است : در مواردی برای بررسی دقیقتر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم و این امر برای حفظ حقوق مراجعه کنندگان و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، بنابراین صبر و شکیبایی بیشتر مراجعان را می‌طلبد.

در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می‌تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند و سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذخواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

همچنین در سال گذشته ۵۴۷ هزار و ۲۱ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی‌قانونی مراجعه کردند که از این شمار مراجعه کننده ۳۷۵ هزار و ۶۴۴ تن مرد و ۱۷۱ هزار و ۳۷۷ تن زن بودند.

شمار مراجعان نزاع در سال گذشته با کاهش سه درصدی مواجه بود و از ۵۶۴ هزار و ۲۲۳ تن در سال ۱۳۹۴ به ۵۴۷ هزار و ۲۱ تن در سال گذشته کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، در این مدت استان‌های تهران با ۹۹ هزار و ۸۱۷، خراسان رضوی با ۴۶ هزار و ۳۰۵ و اصفهان با ۳۹ هزار و ۱۴ بیشترین و استان‌های خراسان جنوبی با سه هزار و ۴۳۴، ایلام با سه هزار و ۴۳۶ و سمنان با چهار هزار و ۲۱۱ کمترین آمار مراجعان نزاع را داشتند. و در سال ۱۳۹۵ بیشترین مراجعان نزاع در مرداد ماه با ۵۸ هزار و ۷۱۴ و کمترین آن در آذر ماه با ۳۴ هزار و ۷۵۶ تن به ثبت رسیده است.

خبرنگار:هومان حسینی