به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر بشیر حاجی بیگی با بیان این مطلب که استان‌های لرستان، خراسان جنوبی، کردستان و استان مرکزی دارای بیشترین بانوان اهدا کننده خون در کشور هستند، افزود: همچنین استان‌های خراسان شمالی، کردستان و یزد در ۱۰ ماه گذشته نسبت به سال قبل بیشترین میزان رشد اهدای خون را در کشور داشته اند.

وی در ادامه افزود: بنابراین گزارش، بیشترین اهدای خون در کشور در مدت یاد شده مربوط به استان‌های تهران، فارس و خراسان رضوی است.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: ۳۴ درصد اهداکنندگان خون در کشور دارای گروه خونی O مثبت بوده‌اند که بیشترین میزان اهداکنندگان را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: در ۱۰ ماه گذشته نزدیک به ۲ میلیون و ۹۴۲ هزار واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده، پلاکت و پلاسما در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور توزیع شده است. گلبول قرمز فشرده برای درمان بیماران تالاسمی، جراحی‌های قلب باز، جراحی‌های عمومی، کم خونی‌های مزمن، حوادث و تصادفات همراه با شکستگی استخوان و پارگی عروق، به مصرف می‌رسد.

سخنگوی سازمان انتقال خون در پایان تاکید کرد: پلاسما در سوختگی‌ها و درمان بیماران کبدی کاربرد دارد و ۷۰ درصد پلاکت به مصرف بیماران سرطانی می‌رسد.