به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، متخصصان می‌گویند مسکن «اکسی‌کانتین» یکی از مسکن‌هایی است که بیشترین مصرف را دارد و افرادی که به دردهای مزمن مبتلا هستند از این مسکن، استفاده فراوانی می‌کنند. اما محققان و پزشکان بیمارستان جراحی‌های خاص در نیویورک که روش‌های مختلف درمان این دردها را بررسی کردند، به این نتیجه رسیدند که مدیتیشن می‌تواند درد بیماران مبتلا به دردهای مزمن را تا حد بسیاری کنترل کند و آنها مجبور به مصرف مسکن بسیار نباشند.

درد، احساسی است که همه مردم سراسر دنیا، گاهی آن را تجربه کرده‌اند اما هنوز کاملا شناخته شده نیست و ببشتر مواقع بدون استفاده از دارو، نمی‌توان آن را به راحتی درمان کرد. متاسفانه سوء‌استفاده از مسکن‌ها و اعتیاد به این مواد افیونی، سلامت مردم را به خطر انداخته است. بنابه گفته محققان، افرادی که به دردهای مزمن اختلالات اسکلتی-عضلانی مانند دردهای کمر یا آرتروز مبتلا هستند، بیشتر در معرض خطر سوء‌مصرف مسکن‌ها هستند.

سال‌هاست که پزشکان معتقدند، روش‌های تنفس عمیق یا مدیتیشن می‌تواند به این بیماران کمک کند و اخیرا این محققان آمریکایی اثر مدیتیشن را روی کاهش درد بررسی کرده و به اثبات رسانده‌اند. این محققان می‌گویند با استفاده از مدیتیشن و تنفس عمیق می‌توان از اضطراب و درد ناشی از بیماری‌های مزمن را کاهش داد.

احساس درد از طریق اعصاب بدن، طی فرآیندهای جسمی‌و ذهنی، منتقل می‌شود و وقتی با استفاده از مدیتیشن بتوان تنش‌ و استرس موجود روی بدن و ذهن را حذف کرد، درد هم خود به خود کاهش می‌یابد.

محققان می‌گویند که با استفاده از روش ارزان و راحت مدیتیشن، می‌توان دردهای مزمن را تخفیف داد و از این روش‌ها در کنار درمان‌های پزشکی استفاده کرد و بدین ترتیب از خطر سوء‌مصرف مسکن‌ها کاست.

به گزارش طبنا، محققان بیمارستان جراحی‌های خاص، قصد دارند که استفاده از مدیتیشن را در برنامه‌هایی درمانی خود بگنجانند و بیماران مبتلا به دردهای مزمنی چون آرتروز و روماتیسم که به مسکن وابسته‌اند را با کنترل ذهن و اضطراب‌شان، بهتر و ایمن‌تر از گذشته درمان کنند.

مترجم: نادیا زکالوند