به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، محققان دانشگاه جرج واشنگتن می‌گویند، بیشتر مردم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری، پی‌درپی حمام می‌کنند. اما این کار باعث می‌شود، چربی‌های طبیعی بدن از بین بروند و باکتری‌های “خوب” که حافظ سیستم ایمنی بدن هستند، مختل شوند. از طرفی پوست ترک خورده، مکان بسیار خوبی برای ورود انواع میکروب‌های بیماری‌زاست و با وجود سیستم ایمنی ضعیف و بدون محافظ، احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی افزایش می‌یابد. این محققان می‌گویند، هفته‌ای یک یا دو بار حمام کردن کافی است و حمام کردن روزانه، ضرورتی ندارد. حتی افرادی که موهای خشک دارند، مجبور نیستند، هر هفته سر خود را بشویند. اما افراد مبتلا به شوره سر، فقط سر خود را باید هفته‌ای چند بار شستشو دهند.

بدن به طور طبیعی مانند یک ماشین تولید چربی کار می‌کند و نباید با شستن بیش از حد، پوست را به سمت خشکی پیش برد. درضمن بهتر است به جای اینکه تمام بدن خود را از کف صابون پر کنیم، فقط نقاطی که بدبو می‌شوند، مانند زیربغل و پاها را بشوییم.

محققان با بررسی اهالی روستایی دورافتاده در آمازون، متوجه شدند که پوست این افراد، متنوع‌ترین باکتری‌های خوب در یک گروه انسانی را دارند و به این نتیجه رسیدند که بیش از حد تمیز بودن مردمان مناطق مدرن، جمعیت میکروب‌های خوب بدن شان را دستخوش تغییر و در خطر ابتلا به بیماری قرار داده است.

مترجم: نادیا زکالوند