به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، برای اولین بار است که محققان اثر تبعیض سنی و برخورد متعصبانه با افراد مسن و همچنین طرزتلقی منفی در مورد مسن شدن در ابتلا به زوال عقل را بررسی می‌کنند. آنها به این نتیجه رسیدند که باورهای مثبت نسبت به افزایش سن، می‌تواند از خطر ابتلا به زوال عقل، که ژنتیک بیشترین اثر را روی آن دارد، پیشگیری کند. زوال عقل موجب از دست دادن حافظه و عدم توانایی انجام کارهای روزمره در فرد مبتلا می‌شود.
محققان دانشگاه ییل روی ۴۷۶۵ داوطلب ۶۰ سال به بالا، به مدت ۴ سال تحقیق کردند. آنها به منظور نظارت سن و سلامت ذهن، اطلاعات مربوط به باورهای این افراد در مورد مسن شدن و همچنین عملکرد مغزشان را جمع آوری کردند. ۲۶ درصد از این افراد حامل ژن عامل زوال عقل بودند. این ژن ابتلا به این بیماری را تا ۴۷ درصد افزایش می‌دهد.
اما محققان در بررسی چهار ساله خود متوجه شدند، افرادی که هرگز ترسی از مسن شدن نداشتند و حتی به فرآیند پیری مثبت فکر می‌کردند، فقط ۲.۶ درصد در خطر ابتلا به این بیماری قرار داشتند، در حالی که آن دسته از افراد که دیدی منفی به فرآیند پیر شدن داشتند، ۴.۶ درصد در خطر ابتلا به زوال عقل بودند.
به گزارش طبنا، این بررسی نشان می‌دهد که باید برنامه های مناسبی علیه تبعیض سنی، که عامل نگرش منفی نسبت به فرآیند پیری است، در نظر گرفت تا بدین ترتیب افراد در دوران پیری نیز از سلامت ذهن برخوردار بوده و از این روزهای زندگی خود نیز لذت ببرند.
مترجم: نادیا زکالوند