دکتر اصغر غفارپور در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره علت قی کردن چشم‌ها اظهار کرد: به وجود آمدن ترشحات یا قی‌هایی به رنگ سبز و زرد در چشم‌ها علت عفونی دارد به ویژه در سنین بالای ۴۰ سال وجود ویروس و میکروب نیز می‌تواند سبب قی کردن چشم‌ها شود.

وی با بیان اینکه خشکی چشم نیز سبب  به وجود آمدن ترشحاتی در م‍‍‍ژه‌ها یا اطراف چشم‌ها می‌شود، افزود: اگر ترشحات بسیار کم و به رنگ سفید باشد به علت آلرژی یا حساسیت است.

این متخصص چشم خاطر نشان کرد: آلرژی چشمی سبب خشکی و حساسیت چشم‌ها شده و این مسئله سبب شده تا فرد در هنگام بیدار شدن از خواب به ویژه صبح‌ها دچار مشکلات چشمی شود و به سختی بتواند چشم‌های خود را باز کند همچنین آلودگی هوا نیز این مسئله را تشدید می‌کند.

غفارپور یادآور شد: چسبیدن مژها به یکدیگر، سخت باز شدن و مشاهده ترشحات خشک در چشم‌ها به ویژه در کودکان و نوجوانان به علت وجود میکروب یا عفونت است که جهت رفع این مشکل می‌توان از قطرهای آنتی بیوتیک استفاده کرد.

وی عنوان کرد: وجود هاله در چشم باید جدی گرفته شود و اگر بالای سن۴۰ یا ۵۰ سال باشد می‌تواند به علت جداشدن شبکیه از زجاجیه باشد که در این موارد به علت وارد شدن ضربه یا تروما به زجاجیه این مشکل به وجود می‌آید و اگر همراه با به وجود آمدن جرقه‌هایی در چشم باشد فرد باید بلافاصله به چشم ‍پزشک متخصص مراجعه کند تا علت وجود این هاله با معاینه و بررسی شبکیه مشخص شود.

این متخصص چشم خاطرنشان کرد: فشار بالای چشم همراه با قرمزی و تاری دید نیز باید جدی گرفته شود چرا که عدم درمان این مشکل می‌تواند سبب به وجود آمدن آسیب‌های جبران ناپذیری برای چشم شود همچنین وجود عفونت و التهاب در چشم نیز می‌تواند سبب افزایش فشار در چشم‌ها شود.

غفارپور با بیان اینکه عفونت چشم با روبوسی کردن، دست دادن و استفاده از لوازم آرایشی مخصوص چشم به راحتی منتقل می‌شود، گفت: برای پیشگیری از این مسئله بسیار ضرورت دارد که دست‌ها پس از تماس با چشم به خوبی شست‌و شو شوند.

وی ادامه داد: معمولا عفونت چشم پس از ۷۲ ساعت با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و پمادهایی که مخصوص چشم بوده درمان می‌شوند و آنچه که حائز اهمیت بود دور انداختن مداد و ریمل‌هایی بوده که فرد در زمان ابتلا به عفونت چشم استفاده کرده است چراکه پس از آن اگر نگهداری و دوباره از آنها استفاده شود سبب بروز دوباره عفونت در چشم‌ها می‌شود.