به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، ستار گنجی افزود: مبتلایان به تالاسمی‌از دو نوع داروی تزریقی «دسفرال» و خوراکی «اکسجید» استفاده می‌کنند که هر دو نوع این داروها، خارجی هستند.

وی ادامه داد: نوع مشابه این داروها داخل کشور تولید می‌شود؛ پزشکان نوع خارجی آن را تجویز می‌کنند و معتقدند که کیفیت و اثربخشی نوع خارجی آن بیشتر است اما نوع خارجی این داروها از بهمن ماه ۹۶ در داروخانه‌ها یافت نمی‌شود.

وی اضافه کرد: در پیگیری و تماس‌هایی که با داروخانه‌ها داشتیم، آنها جواب دادند که شرکت‌های دارویی به داروخانه‌ها بدهکارند و سازمان‌های بیمه گر هزینه این داروها را نمی‌پردازند.

نائب رئیس انجمن تالاسمی‌ایران گفت: حتی داروخانه‌های خصوصی نیز این دارو را عرضه نمی‌کنند چون باید هزینه دارو را مستقیما نقدی پرداخت کنند و چون بیمه‌ها نیز بدهی زیادی به داروخانه‌ها دارند، هیچ داروخانه ای حاضر نیست این دارو را تامین کند.

گنجی افزود: مساله کمبود داروی خارجی مبتلایان دسفرال حتی در مجلس شورای اسلامی‌نیز مطرح شده است چرا که این مشکلی حیاتی بوده و اگر این دارو نباشد، مشکلات جبران ناپذیری برای بیماران رخ خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: داروی دسفرال حدود ۳۰ سال و داروی اکسجید، هشت سال در ایران بوده است اما عرضه آن طی دو تا سه سال اخیر با مشکل مواجه شده است.

نائب رئیس انجمن تالاسمی‌ایران تاکید کرد: مبتلایان به تالاسمی‌نمی‌توانند داروی داخلی مصرف کنند و از سوی دیگر بطور میانگین ماهانه باید یکصد تا ۲۰۰ عدد دارو مصرف کند که متاسفانه داروخانه بیشتر از ۱۰۰ عدد نمی‌دهند که همین یکصد عدد نیز با مشکل مواجه شده و در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود.

گنجی یادآور شد: انجمن تالاسمی‌ایران، ۱۸ هزار بیمار مبتلا به تالاسمی‌را در سراسر کشور شناسایی کرده است که یکهزار و ۸۰۰ نفر آنان در تهران هستند و داروهای خود را از هفت داروخانه تامین می‌کنند.

وی افزود: مبتلایان به تالاسمی‌با مشکلات زیادی مانند نارسایی کلیه، هپاتیت و دیابت روبرو هستند اما درحال حاضر نبود داروهای خارجی به مهمترین مشکل آنان تبدیل شده است؛ نبود دارو موجب می‌شود که بیماران اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.(ایرنا)