دکتر فاطمه میراشرفی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت )، درباره تورم مداوم لوزه‌ها در بزرگسالی گفت: معولا افرادی که در کودکی لوزه بزرگ داشته باشند اما عمل نشوند دچار تورم مداوم لوزه‌ها می‌شوند.

وی با بیان اینکه لوزه تعداد بیشتری از افراد نیز به دنبال ابتلا به یک عفونت حاد بزرگ می‌شود، ادامه داد: برخی دیگر نیز دارای لوزه‌های حفره‌دار هستند، که مواد غذایی و عفونت در آن جمع می‌شود عفونت باعث بزرگ شدن این نوع لوزه شده و در غیر این‌صورت لوزه در حالت کوچک باقی مانده و حفره‌ها باعث گلو درد و بوی بد دهان می‌شود.

این متخصص گوش، حلق و بینی درباره درمان این مشکل اظهار کرد: اگر بزرگ شدن لوزه در بزرگسالی به دنبال یک عفونت حاد باشد با شست‌وشو و استفاده از چرک خشک کن لوزه کوچک خواهد شد.

وی اضافه کرد: بوی بد دهان و گلو درد ناشی از لوزه‌های حفره‌دار با شست‌وشو مکرر دهان از بین می‌رود اما اگر به رغم شست‌وشو این حالات از بین نرفت باید لوزه مورد جراحی قرار گیرد.

میراشرفی خاطرنشان کرد: به افرادی که غذا در حفره‌های لوزه آنها جمع می‌شود آموزش می‌دهیم که جلوی آینه ایستاده و با استفاده از آبسلانگ(چوب‌های مخصوص آینه دهان) مواد غذایی را از حفره لوزه خارج کنند.

وی تصریح کرد: برخی از افراد به دنبال ایجاد تومور دچار بزرگی ناگهانی لوزه، درد شدید در این ناحیه و زخم روی لوزه‌ها می‌شوند که این افراد نیز باید حتما مورد جراحی قرار گیرند.