پریسا زمانی: چاقی، درمان‌های متعددی دارد که ورزش و ررژیم غذایی مناسب شاید معروف‌ترین آنها باشد. درمان‌هایی که امروزه با ورود روش‌های متعدد جراحی‌های سرپایی تا حدودی مورد اغفال واقع شده است. روش‌هایی که نیاز به تلاش زیاد و کالری سوزی ندارد و در مدت کوتاهی می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک کند.

به گزارش خبرگزاری سلامت، این اهداف ممکن است بعد از انجام عمل‌ها با عوارض گسترده‌ای رو به رو شده و دغدغه‌های دیگری را هم پیش روی داوطلبان این روش‌های درمانی قرار دهد. عوارضی که در خیلی از موارد از سوی مراکز درمانگر درحوزه زیبایی رد می‌شود در حالی که هنوز پرونده‌های شکایت زیادی در این خصوص در سازمان نظام پزشکی موجود است.

لاغرهای سه ساعته و بدون درد

اما این شکایت‌ها باعث نمی‌شود تا ذره ای تعلل در تصمیم علاقه‌مندان به لاغری‌های یک روزه ایجاد شود. لاغری‌هایی که از تخلیه چربی با روش‌های متفاوت منشأگرفته و هر روز با نام‌های جدیدو متفاوت در صدر تبلیغات اینترنتی قرار می‌گیرد. مانند روشی که این روزها تبلیغات پیامکی زیادی از آن شاهد هستیم، روشی که گویا با فشار آب زیاد و تخلیه چربی از روزنه‌های کوچک صورت می‌گیرد و به گفته فعالان این عرصه بدون بیهوشی، بدون درد و حتی بدون عوارض خواهد بود. یکی از این مراکز که در چند روز اخیر تبلیغات گسترده‌ای را از طریق پیامک در در دستور کار خود قرار داده، در یکی از اصلی‌ترین و شلوغ‌ترین میادین پایتخت قرار گرفته، مرکزی که با مدیریت یک خانم دکتر اداره می‌شود  و و ادعا می‌کند در عمل ۳ ساعته و با بی حسی موضعی نه تنها  مواضع انباشته شده از چربی را از بین می برد، بلکه با بهره‌گیری از دستگاهی جدید، همزمان با عمل تخلیه چربی ها پوست را هم کشیده و مانع افتادگی آن خواهد شد. روشی که بکار گرفتن آن هزینه‌های میلیونی هم در پی خواهد داشت. دست اندرکاران اینگونه عمل‌ها که به پیکرتراشی معروف است، معتقد هستند بافت نامناسب چربی‌های زیر پوست که بعضا در مقابل رژیم غذایی و فعالیت‌‌های بدنی مقاوم به نظر می‌آیند به صورت کاملا حرفه‌ای و راحت و بدون آسیب از این طریق از بدن خارج می شود.

هیچ عمل زیبایی بدون عوارض نیست

گرچه این بنگاه‌های زیبایی و تناسب اندام فعالیت خود را کاملا بدون عوارض می‌دانند، اما به اعتقاد تعداد زیادی از پزشکان داخلی و خارجی این عمل های سرپایی بدون عوارض نخواهند بود. دکتر محمدرضا شفیعی یکی از همین متخصصان است که کارنامه درخشانی در جراحی پلاستیک دارد و معتقد است میزان عوارض اینگونه عمل ها تنها بستگی به میزان تبحر پزشک معالج دارد. این فوق تخصص جراحی پلاستیک در گفت‌و‌گو با خبرگزاری سلامت می‌گوید: «عمل های ساکشن در انواع گوناگونی در حال انجام است و با وجود استانداردهایی که برای آن تعریف شده، اگر پزشک معالج از تبحر کافی برای شناخت بیمار و انجام عمل مناسب برخوردار نباشد، به طور حتم عوارض نگران کننده‌ای بیمار را تهدید خواهد کرد. در واقع در خیلی از موارد شاهد هستیم افراد چاق به اشتباه توسط کسانی تحت عمل قرار می‌گیرند که شناخت کافی نسبت به بیمار و صلاحیت عمل‌های اینچنینی را ندارند و همین موضوع باعث می‌شود تا عوارض جبران ناپذیری آنها را تهدید کند.»

چاقی‌هایی که در برابر ورزش و رژیم‌غذایی مقاومت می‌کنند

شفیعی همچنین با تاکید بر لزوم توجه به معنای واقعی عمل‌های پیکرتراشی، می گوید:« بر اساس اصول اولیه پیکرتراشی، افرادی تحت عمل‌های زیبایی قرار می گیرند که دچار چاقی‌های ناخواسته‌ای هستند که در برابر ورزش و رژیم غذایی مناسب مقاومت کرده و آنها تنها با اینگونه عمل‌ها می‌توانند به هدف خود نزدیک شوند. البته باید توجه داشت اگر حجم چربی‌ها بیشتر از میزان مناسب برداشته شود، بیمار در آینده با مشکل مواجه خواهد شد که این موضوع نیز بستگی به همان مساله تبحر پزشک دارد. »

هر پزشکی صلاحیت پیکرتراشی ندارد

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر اینکه طبق دستورالعمل وزارت بهداشت تنها فوق‌تخصص‌های جراحی پلاستیک، جراحان متخصص و یا متخصصان پوست که بعد از گذراندن دوره های لازم مورد تایید این وزارتخانه قرار گرفته‌اند، مجوز انجام اینگونه عمل‌ها را دارند، می‌گوید:« در کنگره های پزشکی تاکید ما به دانشجویان بر این است که بعد از ورود به تجارت عمل‌های زیبایی ، هیچ‌وقت بخاطر کسب سود بیشتر پای خود را از مسائل علمی عقب نکشند. در واقع ما با تعیلم دانشجویان پزشکی به دنبال این هستیم هم نتایج مثبت عمل‌های زیبایی را در کشور گسترش دهیم.»