به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، این مطالعه شامل ۳۱۴ شرکت کنندگان با میانگین سنی ۷۳ سال بود که مبتلا به نارسایی قلبی، سکته یا زوال عقل (دمانس) نبودند. حدود ۴۰ درصد این شرکت کنندگان مبتلا به اختلال شناختی ضعیفی بودند که ریسک زوال عقل از جمله آلزایمر را افزایش می‌دهد.

تمامی‌شرکت کنندگان تحت آزمایشاتی قرار گرفتند تا تعیین شود که قلب‌شان چه مقدار خون متناسب با اندازه بدن‌شان پمپ می‌کند. آنها همچنین برای ارزیابی جریان خون به مغز تحت اسکن MRI قرار گرفتند. آنجلا جفرسون، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه واندربیلت ایالت تنسی، در این باره می‌گوید: «یافته‌ها نشان می‌دهد زمانیکه خون به شکل مناسبی خون را پمپاژ نمی‌کند، ممکن است موجب کاهش جریان خون به لوب‌های زمانی چپ و راست شود. این لوب‌های مغز مسوول پردازش حافظه هستند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «نکته جالب توجه این است که این میزان کاهش جریان خون مغز قابل مقایسه با افراد ۱۵ تا ۲۰ سال مسن تر بود.»

به گفته جفرسون، «مطالعات ما نشان می‌دهد مکانیسم‌های تنظیم کننده جریان خون با افزایش سن، آسیب پذیرتر می‌شوند. اگر ما بتوانیم فهم و درک بهتری از نحوه عملکرد این فرایند داشته باشیم، احتمالا می‌توانیم شیوه‌های پیشگیرانه یا درمان بهتری را ارائه کنیم.»(مهر)