به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، علی محمد شاعری در رابطه با آبیاری مزارع کشاورزی با آب فاضلاب شهری گفت: اراضی کشاورزی وسیعی وجود دارد که با فاضلاب شهری تهران آبیاری می‌شوند، محصولاتی همچون پیاز،هویج و انواع سبزیجات‌،صیفی‌جات با فاضلاب شهری آبیاری می‌شوند که باعث آلودگی این محصولات شده‌ و می‌بایست نهاد‌های متولی کنترل‌های لازم را انجام بدهند.

وی آبیاری مزارع کشاورزی با آب فاضلاب شهری را بر خلاف قانون و مقررات دانست و گفت: کنترل سلامت محصولات کشاورزی برعهده وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست است. وزارت جهاد کشاورزی اجازه آبیاری مزارع کشاورزی با آب فاضلاب شهری را به هیچ عنوان نباید بدهد، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست هم نقش نظارتی و کنترلی دارند و می‌بایست نظارت بیشتری داشته باشند.

شاعری افزود: شهرداری‌ نیز باید در میادین میوه و تربار نظارت و کنتزل‌های لازم را داشته باشد و اجازه عرضه این محصولات را ندهند .

وی با تاکید بر عدم وجود نقص قانون در رابطه با آلودگی‌های محصولات کشاورزی و خاک گفت: در حال حاضر قانون حفاظت از خاک نیز در حال تصویب است. دراین لایحه آلودگی و تخریب و مصادیق آن و آلوده کننده و تخریب کننده خاک و نحوه برخورد قانونی با آنها تعیین شده است. این قانون یکی از مترقی‌ترین قانون‌هایی هست که به زودی در مجلس تصویب خواهد شد و بعد از تایید شورای نگهبان به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهد شد .