اسحاق جهانگیری در نامه ای از خدمات ارزنده و شبانه روزی امدادگران، نجاتگران و داوطلبان هلال احمر در ارائه خدمت به هموطنان قدردانی و تشکر کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به نامه دکتر سید امیرمحسن ضیائی؛ رئیس جمعیت هلال‌احمر در خصوص «گزارش فعالیت‌های انجام شده در حوادث اخیر»، ضمن آرزوی توفیق امدادگران، نجاتگران و جوانانِ داوطلب این جمعیت در راستای ارائه خدمات به حادثه‌دیدگان ، از جمعیت هلال احمر تشکر و قدردانی کرد.

 

بنابراین گزارش پیش از این دکتر سید امیرمحسن ضیائی، در نامه‌ای خطاب به اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهوری، درباره عملکرد جمعیت هلال احمر آورده بود: در مدت اخیر حوادث متعددی در سطح کشور رخ داده که مهم ترین آنها وقوع زمین لرزه ۶ریشتری در بخش سفیدسنگ از توابع شهرستان فریمان استان خراسان رضوی در فروردین ماه سال جاری، تغییرات شرایط جوی و بارش شدید باران از ۲۵ فروردین ماه در ۷ استان کشور، وقوقع سیل و آبگرفتگی در ۱۲۴ شهر و روستا، وقوع زمین لرزه ۵.۷ ریشتری در شهر پیش قلعه از توابع شهرستان مانه و سملقان استان خراسان رضوی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه بوده است.

 

بنابراین گزارش در پی وقوع این حوادث عملیات امدادونجات توسط نیروهای سخت‌کوش جمعیت هلال احمر از همان لحظات اولیه وقوع حادثه آغاز و نسبت به امدادرسانی، اسکان و تغذیه اضطراری ۵۷ هزار و ۹۵۱ نفر از هموطنان اقدام شد.

 

حضور ۴۸۰ تیم و بیش از سه هزار نیروی عملیاتی به منظور امدادرسانی در حوادث اخیر

 

رئیس جمعیت هلال احمر در این نامه با بیان اینکه برای امدادرسانی به حوادث مذکور ۴۸۰ تیم و سه هزار و ۲۷۵ نیروی عملیاتی استفاده شد، تاکید کرد: نیروهای عملیاتی با بکارگیری بیش از ۱۹۰ دستگاه خودروی عملیاتی و خودروی ارتباطات نسبت به برپایی ۱۸ هزار و ۵۸۰ دستگاه چادر امدادی برای اسکان اضطراری ۵۷ هزار و ۵۴۰ تن از هموطنان آسیب دیده در مناطق متاثر از سیل و زلزله اقدام کردند.

 

به گفته وی این نیروها با توزیع بیش از ۲۶۰هزار قوطی کنسروجات، ۱۵۴ هزارو ۸۳۶ تخته پتو، ۲۴ هزار و ۱۳۹ تخته موکت، ۱۱ هزار و ۱۱۷ شعله والور و بخاری برقی و بالغ بر ۱۹۰تن اقلام خوراکی در قالب سبد غذایی تلاش کردند تا در حد توان از رنج و محنت هموطنان آسیب دیده کاسته شود.

 

بکارگیری ۷ فروند بالگرد امدادی و انجام ۱۱۲ ساعت عملیات پروازی

 

دکتر ضیائی درباره فعالیت تیم‌های امدادهوایی جمعیت هلال احمر اظهار داشت: تیم‌های امدادهوایی جمعیت هلال احمر با بکارگیری ۷ فروند بالگرد امدادی و انجام ۱۱۲ ساعت عملیات پروازی نسبت به انتقال ۲۲ تن محموله امدادی به مناطق صعب العبور، ۲۲ مصدوم و ۱۸۷ نیروی امدادی نقش بسزایی ایفا کردند.

 

وی با اشاره به مبلغ ریالی اقلام امدادی بکارگیری شده جهت کاهش آلام و رنج آسیب دیدگان از حوادث گفت: ۱۸۹ میلیارد و ۶۰۱ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال اقلام امدادی میان متاثران از سیل و آبگرفتگی و زلزله سال جاری توزیع شد.

 

رئیس جمعیت هلال احمر در پایان به جان باختن دو تن از نجاتگران جمعیت هلال احمر در استان زنجان در حادثه ریزش دیواره چاه اشاره کرد و یادآور شد: امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر در راه نجات جان هموطنان، جان های بسیاری دادند که نمونه بارز آن جان باختن دو نفر ازنجاتگران حادثه زنجان است که در راه نجات هموطن حادثه دیده، جان خود را تقدیم هدف مقدسشان کردند.