به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر سیامک فرخ فرقانی در نشست خبری کنگره کشوری سوختگی اظهار کرد: متاسفانه در ایران میزان مرگ و میر و تعداد بیماران سوختگی حدود ۳۰ تا ۴۰ سال از کشورهای جهان اول عقب‌تر است.

وی با بیان اینکه سالانه در کشور ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر بر اثر سوختگی جان خود را از دست می‌دهند، افزود: هر سال حدود ۲۰۰۰ نفر در کشور دچار سوختگی می‌شوند که ۳۰ هزار نفر از آنها نیاز به بستری و مراقب‌های ویژه دارند.

فرقانی خاطر نشان کرد: هر بیمار سوخته در مرحله حاد ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد و هزینه بیمار سوخته در مرحله مزمن با ۵ برابر افزایش به ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

معاون مرکز تحقیقات سوختگی با تاکید بر اینکه ۳۰ هزار بیمار دچار سوختگی در کشور نیاز به بستری دارند که ۳۰۰۰ میلیارد تومان هزینه به اقتصاد سلامت کشور تحمیل می‌کنند، گفت: بار اقتصادی بالای سوختگی در کشور سبب شده سوختگی سیزدهمین عامل بیماری‌ها در کشور و شانزدهمین عامل ایجاد معلولیت باشد.

وی عنوان کرد: کنگره پیشگیری از سوختگی ۱۲ تا ۱۳ اسفند ۹۶ در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود و میهمانان خارجی از کشورهای برزیل، رومانی، سوئد، بلژیک، کانادا، یونان و ترکیه به عنوان سخنران در آن شرکت می‌کنند.