به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، شهناز کریمی در نشست خبری صبح امروز اظهار کرد: هم‌اکنون ۲۰۰۰ نیروی انسانی در ۵۸ مرکز استثنایی تهران فعالیت می‌کنند؛ از این ۵۸ مرکز استثنایی، ۵۲ مدرسه استثنایی، ۵ مرکز شامل مشکلات یادگیری و یک کانون فرهنگی داریم. همچنین ۵۵۰۰ دانش‌آموز در مدارس استثنایی و ۱۱۰۰ دانش‌آموز تحت پوشش طرح تلفیقی در مدارس عادی تحصیل می‌کنند.

وی ادامه داد: سال ۹۶، ۱۸۲ نفر نیروی بازنشسته داشتیم که از این میان، تنها نیمی از آنها مایل بودند که تدریس در مدارس استثنایی را ترک کنند؛ امسال نیز حدود ۲۰۰ نفر در اداره استثنایی شهر تهران بازنشسته می‌شوند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران در ادامه با اشاره به دانش‌آموزان با مشکلات یادگیری افزود: این دانش‌آموزان در مدارس عادی تحصیل می‌کنند؛ هرچند هنوز به درجه عالی در این زمینه نرسیده‌ایم و بودجه، امکانات و زمان کافی نداشتیم، اما کار در این زمینه رضایت‌بخش است.

کریمی همچنین درباره دانش‌آموزان اتیسم تصریح کرد: ما در کل کشور حدود ۲۰۰۰ دانش‌آموز اتیسم داریم که یک چهارم آنها در تهران هستند. ما ۶ مدرسه اتیسم ویژه پسران در تهران داریم، اما آمار دانش‌آموزان دختر اتیسم، یک چهارم پسران است؛ به همین منظور برای دختران دانش‌آموز اتیسم کلاس‌های ضمیمه داریم.

وی اضافه کرد: در سال ۹۷ برای دانش‌آموزان دختر اتیسم در تهران، مدرسه تأسیس می‌شود. کودکان اتیسم در سه سطح دسته‌بندی می‌شوند که سطح یک و دو آنها تحت پوشش آموزش و پرورش هستند، درحالی‌که سطح سه کودکان اتیسم آموزش‌پذیر نیستند و تحت پوشش بهزیستی قرار دارند؛ این دانش‌آموزان مشکلات رشدی دارند و در تعاملات اجتماعی دچار مشکل هستند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران درباره معلمان مخصوص کودکان اتیسم نیز گفت: این جزو سیاست‌های ما است که نیروی انسانی را توانمندسازی کنیم و به تقویت آنها بپردازیم، چرا که نیروی انسانی سرمایه‌های آموزش و پرورش هستند. ما در مورد معلمان در حوزه کودکان استثنایی دچار کمبود نیستیم، اما در مورد نیروی توانبخشی دچار کمبود هستیم.

کریمی در ادامه درباره طرح سنجش که اجرای آن به زودی شروع می‌شود اظهار کرد: سنجش ما در مدارس اجرایی می‌شود، زیرساخت‌ها و نیروی انسانی را آماده کرده‌ایم و بعد از تعطیلی مدارس، کار را آغاز خواهیم کرد. همچنین یک مرکز مشاوره ویژه اتیسم در سال آینده راه‌اندازی می‌کنیم. در سال تحصیلی جاری نیز ۱۱۴ دانش‌آموز کلاس‌ اولی مشکوک به اتیسم داشته‌ایم که ۵۶ نفر آنها به مدارس استثنایی ارجاع داده شدند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت مدارس اتیسم در شهر تهران مطلوب است و امیدواریم امکانات و بودجه بیشتری در اختیار ما قرار بگیرد.(ایرنا)