محمدسیاح، خبرنگار مجلس طبنا(خبرگزاری سلامت): در جلسه علنی امروز صبح مجلس شورای اسلامی‌و به دنبال استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقان و مخالفان استیضاح ربیعی با حضور در جایگاه به ارائه نظرات خود پرداختند .

فساد در وزارت رفاه بیداد می‌کند

علی رستمیان به عنوان نماینده موافق این استیضاح  با بیان اینکه آقای ربیعی استاد تمام مظلوم نمایی و جنگ روانی است، اظهار داشت: هزار و یک سند از آقای بندپی مدیر آقای ربیعی درباره هزینه‌های گزاف و سفرهای خارجی و … وجود دارد، اما وزیر در این مدت چه کرده است؟

وی ادامه داد: وزیر در اشتغال زایی برای جوانان موفق نبوده و بیشتر مدیران این وزارتخانه از بین افراد بازنشسته انتخاب شده است.وزارت رفاه در مدت مدیریت ایشان چه کاری برای جوانان و بحث اشتغال کرده است، در این مدت چه سرمایه گذاری‌هایی برای بهبود شرایط موجود صورت داده‌اند؟

نماینده مردم دلفان و سلسله در مجلس شورای اسلامی‌ افزود: این وزارتخانه و ادرارات آن به محلی برای فساد تبدیل شده است و وزیر از پس مدیریت این وضعیت برنمی‌آید.

استیضاح؛ آزمون بزرگ مجلس

نگهبان سلامی‌نماینده مردم خواف و رشتخوار پشت نیز  با بیان اینکه امروز مجلس در آزمون بزرگی قرار گرفته است، اظهار داشت: امروز در اذهان عمومی‌این موضوع مطرح است که مجلس پس از سه استیضاح قبلی آیا قرار است که به وظیفه اصلی خود عمل کند.

وی ادامه داد: باید بگویم وزیر کار به جای ایجاد اشتغال برای جوانان، پرداخت مطالبات کارگران و پیگیری موضوعات رفاهی بیشتر مشغول سرپوش گذاشتن بر این مسائل بوده‌  است، امروز افراد بازنشسته و فرصت طلب اطراف شما را گرفته است و این مجموعه فرصتی برای ثروت اندوزی مدیران و اطرافیان و بستگان آنها شده است.

سلامی‌اضافه کرد: با عملکرد نادرست شما امروز نه تنها میزان آسیب‌های اجتماعی کاهش نیافته بلکه افزایش هم داشته است، با مدیریت شما سهم مشارکت تعاونی‌ها در اقتصاد ۲۰ درصد کاهش داشته است و ۳۰ درصد از تعاونی‌ها هم تعطیل شده‌اند و ممکن است ادامه مدیریت شما مابقی تعاونی‌ها را نیز به تعطیلی بکشاند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه رفاه و اشتغال برای مردم و جوانان رویا و سراب شده است، تصریح کرد: امروز مجلس باید از شان و منزلت خودش که متزلزل شده دفاع کند.

وزارت رفاه در تامین نیازهای مردم ناتوان بوده است

یحیی کمال پور دیگر نماینده موافق استیضاح نیز گفت: وزارت رفاه نتوانسته خواسته‌های مردم را برآورده سازد و در این مدت مشکلات آنهارا کاهش دهد، آنچه امروز در جلسه استیضاح می‌گذرد باید نشانه اصلاح وضعیت جاری باشد.

وی  با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم اشتغال است، تصریح کرد: امروز تحصیلکرده‌های کشور بیکارند و حتی به دنبال مشاغلی می‌گردندند که در شان آنها نیست اما همین کار را هم نمی‌توانند داشته باشند، آقای وزیر دراین باره چه کردید؟

او  ادامه داد: همسان سازی حقوق بازنشتگان موضوعی بود که در دستور کار قرار داشت اما شاهد این هستیم که امروز بیشترین تحصن کننده‌ها در برابر مجلس و ارگان‌های دولتی همین بازنشسته‌ها هستند، آقای ربیعی بخش مهمی‌از اقتصاد کشور در قالب شرکت‌های شستا و پتروشیمی‌ها در اختیار شماست، شما که از اقتصاد سر در می‌آورید چرا کاری برای جذب نقدینگی‌های سرگردان نکردید؟

کمال پور اظهار داشت: ما امروز در آزمون بزرگی هستیم و باید از آن سربلند بیرون بیاییم.

آقای وزیر از برنامه توسعه اشتغال عقب هستید

مسعود گودرزی نماینده مردم نورآباد، ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی‌نیز در نظق خود گفت: درسال ۹۶ قرار بود دولت یک میلیون شغل ایجاد کند اما با نگاهی به آمار می‌بینیم که تنها ۳۰۰ هزار شغل ایجاد شده است، چرا از برنامه فاصله دارید، چرا همسازن سازی حقوق بازنشستگان با وجود ۲۴۰۰ میلیارد تومان هنوز انجام نشده است.

وی ادامه داد: آنچه بیش از هرچیزی مردم ایران را آزار می‌دهد وجود تبعیض است، تامین اجتماعی درحال فروپاشی است شما با ۸۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و ۴۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای این سازمان چه کردید. آینده کشور در خطر است اگر زمانی نتوانیم نفت بفروشیم چگونه باید حقوق و مزایای بازنشستگان را تامین کنیم.

حیثیت مجلس به دادن رای عادلانه است

در ادامه مسعود پزشکیان نماینده مخالف استیضاح وزیر کار، با انتقاد از حرف‌های سایر نمایندگان گفت: گره زدن حیثیت مجلس به ندادن رای اعتماد به وزیر کار نیست، بلکه حیثیت مجلس در دادن رای عادلانه است.

وی با بیان اینکه تعداد از نماینده‌ها پشت تریبون مجلس حرف‌هایی زده‌اند که نباید مطرح می‌شد، اظهار داشت: گفتند که عده ای از نماینده‌ها برای استیضاح پول گرفته‌اند، اگر رای اعتماد بدهند پول گرفته‌اند اگر رای مخالف بدهند لابی کرده‌اند! این چه حرف‌هایی است که باید ار تریبون مجلس مطرح شود؟

نائب رئیس مجلس ادامه داد: من قصد نداشتم به عنوان نایب رئیس صحبت کنم اما زمانیکه این وضعیت را دیدم تصمیم گرفتنم حرف بزنم از حیثیت خود، مجلس و نماینده‌ها دفاع کنم، بنده به آقای ربیعی رای می‌دهم چون من یک شاخص مشخص دارم.

پزشکیان تاکید کرد: من اگر به دنبال قدرت و پول بودم در این سال‌ها باید خفه می‌شدم و پول می‌گرفتم اما این روش کار من نیست، می‌گویند در دوران آقای ربیعی اعتصابات کارگری زیاد شده است اما این اتفاق در همه دولت‌ها رخ داده است، در دورانی که من وزیر رفاه در دولت خاتمی‌بودم، در دوران احمدی نژاد و سایر دولت‌ها اعتصابات کارگری وجود داشته است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی‌تاکید کرد: آیا اینطور نیست که آقای ربیعی توانسته مشکلات جامعه کارگری را کاهش دهد، بسیاری از مشکلات امروز جامعه کارگری ناشی از نوسانات ارزی و مشکلات اقتصادی است و چگونه باید همه این مشکلات به دست ایشان حل شود؟

وی اظهار داشت: معتقدم اگر وزیر و مسئولان نمی‌توانند مشکلات را حل کنند با مردم حرف بزنند با آنها همدردی کنند برای مشکلاتشان گریه کنند. آیا این بد است که وزیر رفاه برای مشکلات مردم گریه می‌کند؟ خوب است وزیر مردم را تحویل نگیرد؟ امروز حیثیت مجلس به دادن رای عادلانه است و امیدواریم بتوانیم در این راه درست عمل کنیم.

وزارت کار آسیب زایی نکرده است/ با کمبود بودجه مواجه هستیم

به گزارش طبنا، پس از استماع سخنان نمایندگان موافق و مخالف نوبت به علی ربیعی وزیر کار رسید که با حضور در جایگاه پاسخ نمایندگان استیضاح کننده را بدهد .

وی  گفت: امروز وزارت رفاه با کمبود بودجه مواجه است اما با این حال سعی کردیم تا با برنامه ریزی بتوانیم مشکلات را در حوزه های مختلفی که مسئولیت آن به عهده ما بوده برطرف سازیم.

وی با اشاره به اینکه برای سومین بار در طی چند ماه گذشته به مجلس آمده‌ام، گفت: دو بار از شما نمایندگان رأی اعتماد گرفته ام، اگر رویکرد استیضاح کنندگان تحقق پاسخگویی باشد حاضرم به تمامی سوالات پاسخ دهم.

وی با انتقاد از صحبت های برخی نمایندگان مبنی بر ایجاد اغتشاش در مجلس با هدف برهم خوردن جلسه استیضاح افزود: بنده در وقت مقرر در مجلس حضور پیدا کردم، اما دو نوبت یعنی در جلسه غیرعلنی و علنی استیضاح شدم، ضمن اینکه حتی زمان خروج از صحن مجلس در جلسه غیرعلنی نیز خطاب به رئیس مجلس تاکید کردم که آمده‌ام تا به تمامی سوالات پاسخ دهم.

ربیعی با اشاره به اینکه در تمامی جلسات کمیسیون اجتماعی در صورت لزوم حضور پیدا کرده‌ام، تصریح کرد: منظم ترین وزیر برای حضور در جلسات کمیسیون ها بنده بوده ام و احترام زیادی برای نمایندگان قائلم. استیضاح کنندگان در ۱۰ بند مواردی را مطرح کردند، اما متاسفانه برخی اظهارات نمایندگان خارج از این موارد بود به طوری که بنده را متهم به دروغگویی کرده و گفتند در بیشتر مسائل گریه می‌کنم، چرا چنین مواردی را استیضاح کنندگان مطرح می کنند؟

وزیر کار با تاکید بر اینکه براساس قانون موظف به پاسخگویی به سوالات نمایندگان هستم، گفت: اگر بنده از دولت بروم، آیا نابسامانی‌های اخیر در حوزه دلار و مشکلات اقتصادی حل خواهد شد؟ ما بحث ترامپ ناجوانمردانه را در کشور داریم، اما نباید حیثیت مجلس را به استیضاح بنده گره زد و گفت اگر این استیضاح صورت نگیرد، حیثیت مجلس از بین می رود.

با رفتن من فقر در جامعه کاهش نمی یابد

وی با بیان اینکه با رفتن من فقر در جامعه کاهش نمی یابد، تصریح کرد: من نمی گویم اوضاع کارگران خوب است، اما در همه مواقع با آنها همراه بوده‌ام. از نمایندگان می خواهم در بررسی این موارد انصاف را رعایت کنند. به تمامی مواردی که مطرح شده، چند ماه پیش نیز پاسخ داده ام. آیا در طی ۴ ماه گذشته اتفاقی رخ داده که من از آن در جهت بهتر کردن شرایط استفاده نکرده باشم؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه وزارتخانه متبوعم بزرگترین وزارتخانه اجتماعی کشور است، افزود: وزارتخانه اینجانب آسیب زا نیست و من آسیب زایی نکردم.

وزیر کار برکنار شد

پس از پایان وقت مقرر، رأی گیری از نمایندگان آغاز شد و شمارش آرا صورت گرفت که نهایتا نمایندگان با ادامه کار ربیعی موافقت نکردند.

در پایان جلسه استیضاح وزیر کار نمایندگان مردم به ادامه کار علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رای مخالف دادند.

نمایندگان مجلس با ۱۲۹ رای موافق، ۱۱۱ رای مخالف، ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ رای ماخوذه به استیضاح علی ربیعی رای دادند. بنابراین علی ربیعی از وزارت، کار تعاون و رفاه اجتماعی می‌رود.