علی نوبخت حقیقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت در خصوص شفاف‌سازی مالیات پزشکان، گفت: اقداماتی که اعضای کمیسیون بهداشت در جهت شفاف‌سازی مالیات پزشکان انجام داده بودند، منطقی‌تر بود و سعی کرده بودند که یک طرفه چیزی را تصویب نکنند.

وی افزود: ما معتقدیم همه اصناف از جمله پزشکان باید مالیات بدهند. اما نه اینکه بگوییم پزشکان باید مالیات دهند و همه را رها کنیم و طوری وانمود کنیم که فقط پزشکان مالیات نداده‌اند؛ این دروغ است. ما با رئیس کل سازمان نظام پزشکی، رئیس سازمان مالیاتی و معاونان آنها جلسه گذاشتیم و گفتیم که بحث فرار مالیاتی پزشکان یک اهانت به جامعه پزشکی به شمار می‌رود.

نوبخت اظهار کرد: اگر واقعا کسی از دادن مالیات فرار کرده است، طبق ضوابط برخورد کنید ولی اینکه رو هوا حرف زده شود که فرار مالیاتی وجود دارد، درست نیست. یک مرتبه اعضای سازمان امور مالیاتی در نظام پزشکی جلسه گذاشتند و یک مرتبه ما از مجلس و نظام پزشکی با رئیس و معاونان سازمان امور مالیاتی جلسه گذاشتیم که حاصل آن تشکیل کمیته‌ای ۱۰ نفره شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: پنج نفر از سازمان مالیاتی و پنج نفر از سازمان نظام پزشکی و بخش خصوصی اعضای این کمیته هستند و همه پزشکان و اعضای این گروه می‌گویند ما حاضریم شرافتمندانه و عادلانه مالیات پرداخت کنیم، چرا به ما اهانت می‌کنید؟

وی افزود: ما این موضوع را فرافکنی و اهانت می‌دانیم. اگر فرار مالیاتی‌ای بوده، ماموران مالیاتی در آن نقشی داشته‌اند چون معتقدیم اگر به ما معرفی شوند که این پزشک از مالیات فرار کرده، ما آن را متخلف می‌دانیم و طبق ضوابط برخورد می‌کنیم. وقتی اینچنین حسن نیتی وجود دارد و تفاهم شده و همچنین هیئت مرکزی تشکیل شده است، الان یک جانبه به قاضی بروند و بگویند که فقط پزشکان باید این کار را کنند، مطابق با عرف نیست.

نوبخت با تاکید بر اینکه این کار مطابق با احترام به یک جامعه‌ای که شبانه‌روز خدمت می‌کنند، نیست، تصریح کرد: این کار باعث می‌شود که خدای نکرده جامعه نسبت به قشر تحصیلکرده بدبین شود. ما مقیدیم  که پزشکان باید مالیات بدهند اما باید عادلانه باشد و منطبق بر تفاهم نامه‌ای باشد که در چند ماه اخیر با سازمان امور مالیاتی انجام شده است. این کار به نظر بنده نپخته بوده و با کمیسیون تخصصی مشورت نکرده و از نواقص آئین‌نامه مجلس است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: یک اشکال در آئین‌نامه مجلس، در اختیاراتی بوده که بدون مشورت با کمیسیون تخصصی به کمیسیون تلفیق داده شده است. بنده دوستان کمیسیون تلفیق را برحذر می‌دارم تصمیماتی نگیرند که کمیسیون تخصصی روی آن قسمت کار کرده و برنامه دارد.

وی خاطر نشان کرد: بنده این نحوه برخورد با جامعه پزشکی را محکوم می‌کنم چراکه در شأن آنها نمی‌دانم. اما این بدین معنا  نیست کسی که فرار مالیاتی می‌کند را تائید کنم و بگویم که پزشکان نباید مالیات بدهند.