دکتر بابک بهار در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: غلظت خون افزایش میزان هموگلوبین است، در مردان زمانی‌که رقم هموگلوبین خون به بالای ۱۵.۵ یا ۱۶ و در خانم‌هایی که در سنین باروری هستند این رقم ۱۴.۵دسی لیتر است.

وی ادامه داد: ممکن است افراد این موضوع را در چکاپ متوجه شوند اما در مجموع احساس سردی در سر، گرمی‌در پاها، خارش بدن در زمان تماس با آب در حمام یا استخر، سرگیجه، قرمزی و برافروخته شدن پوست و گرم شدن زیادی بدن از علائمی‌بالینی این بیماری است که نهایتا پزشک در چکاپ متوجه می‌شود که غلظت خون در چه شرایطی قرار دارد.

بهار با بیان اینکه غلظت خون به دودسته اساسی تقسیم می‌شود، اضافه کرد: چون غلظت خون را کلیه با ترشح ماده ای به نام اریتروپوئیتین (ماده ای که به افزایش تعداد گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند) تنظیم می‌کند، بنابراین اگر میزان اریتروپوئیتین افزایش یابد میزان غلظت خون هم افزایش می‌یابد.

این فوق تخصص خون و انکولوژی اضافه کرد: به غلظت خون‌هایی که به دلیل اریتروپوئیتین رخ می‌دهد غلظت خون ثانویه یا ریوی گفته می‌شود، مقل افرادی که در ارتفاعات زندگی یا دخانیات مصرف می‌کنند، کسانی که با ذرات گرد و غبار و آلودگی هوا سرکار دارند بیشتر دچار این مشکل می‌شوند.

وی با اشاره به دسته دومی‌که به غلظت خون مبتلا می‌شوند، گفت: در برخی افراد که اریتروپوئیتین افزایش پیدا نمی‌کند فعالیت مغز استخوان بدون تحریک کلیه است که به این نوع غلظت خون اولیه می‌گویند. البته ممکن است ماده اریتروپوئیتین از جاهای دیگر بدن نیز ترشح شود.

بهار اضافه کرد: تومورهای کبدی، کلیه، مخچه بچه‌ها می‌تواند اریتروپوئیتین فزاینده را برای غلظت خون تولید کند برای همین در هنگام بررسی علل بیماری همه این بخش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این فوق تخصص خون و انکولوژی تصریح کرد: نهایتا اگر غلظت خون بالا باشد در تستی ژن بالا برنده غلظت خون را به روش PCR مورد بررسی قرار می‌گیرد. در غلظت خون‌های اولیه این ژن دخیل است.

وی با بیان اینکه این بیماری ارثی نیست افزود: در برخی از خانواده‌ها دیده می‌شود پدر خانواده غلظت نوع اولیه دارد اما فرزندان او هم کمی‌غلظت خون دارند اما به هر ترتیب غلظت خون اکتسابی است و خاطر جهش در ژن اتفاق می‌افتد و ارثی نیست.