به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت )، حمیدرضا شمس گفت: تفاوت فرهنگی میان کارتن خواب‌ها و معتادین متجاهر وجود دارد به‌گونه ای که می توان گفت که خرده فرهنگ کارتن خوابی در یک دهه اخیر به جمعیت کشور ایران اضافه شده است، به طوری که این خرده فرهنگ افراد معتاد را به تناسب بیشتری از جامعه عادی، پذیرش می‌کند.

وی با اشاره به این که فرد با مصرف مواد مخدر  از سوی خانواده خود طرد می‌شود، اظهار کرد: درگیری و تنش‌های موجود در خانواده باعث می شود یک فرد معتاد به سمت خیابان گرایش پیدا کرده و به اصطلاح جذب خیابان شود.

معاون پیشگیری بهزیستی استان تهران گفت: برخی افراد معتاد به دلیل مصون ماندن خانواده از آسیب‌های ناشی از مصرف مواد مخدر به فرد گرایی و تنهایی روی می آورند.

شمس با بیان اینکه وظیفه غربالگری معتادان متجاهر بر عهده بهزیستی است گفت: بهزیستی از اسفند سال ۹۵ تا امروز حدود ۱۲ هزار نفر از معتادان متجاهر را غربال کرده است.

وی گفت: حدود ۸۵ درصد کارتن خواب‌های سطح شهرها معتاد متجاهر هستند ومعضل کارتن خوابی همیشه در یک فرآیند طولانی مدت شکل می‌گیرد و جدا کردن فرد معتاد از فضای کارتن خوابی و آسیب‌های اجتماعی با دوره‌های ۳ ماه یا ۶ ماهه ترک اعتیاد قابل انجام نیست.

معاون بهزیستی ادامه داد: بی اعتمادی جامعه نسبت به فرد معتاد باعث می‌شود یک فرد معتاد در روند بازگشت به زندگی عادی با مشکلات زیادی مواجه شود.

وی تصریح کرد: از طرفی بیکاری یک فرد در اثر اعتیاد و بی‌اعتمادی کارفرما، بنیه‌های اقتصادی یک جامعه را تضعیف کرده و مشکلات زیادی را همراه با خود ایجاد می کند و فرد با قرار گرفتن در چنین شرایطی به گرداب افول می‌افتد.(فارس)