به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکترمجید کاراندیش اظهار کرد: خطر بروز بسیاری از عوارض و بیماری های مزمن به علت اضافه وزن و چاقی افزایش می یابد و افراد مبتلا به این عارضه برای رهایی از چاقی ممکن است راه‌های درمانی متفاوتی را امتحان کنند.

وی افزود: اگر ورود و خروج انرژی در بدن انسان با هم مساوی باشد وزن ثابت می‌ماند بنابراین اگر کسی دچار اضافه وزن شده و قصد کاهش دارد باید تعادل انرژی را دوباره برقرار کند.

کاراندیش با اشاره به اینکه تغییر شیوه زندگی و تغییر رفتار، مصرف داروها و در موارد شدید اعمال جراحی از جمله راه‌های کاهش وزن است گفت: خیلی از افراد بدون اینکه اولویت اول درمان یعنی تغییر رفتار را امتحان کنند به سراغ راه دوم رفته و جواب نمی‌گیرند چون علت اصلی مشکل رفع نشده است و در درازمدت با دارو قابل حل نیست.

این متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی ادامه داد: با وجود اینکه تعداد بسیار زیادی ترکیبات یا مکمل‌های دارویی در داروخانه‌ها، عطاری‌ها، باشگاه‌های ورزشی و یا شبکه‌های ماهواره‌ای و یا شبکه‌های اجتماعی موجود است و تبلیغ می‌شود، داروهای مجاز کاهش وزن شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد و شرایط استفاده حتما باید توسط مشاوران تغذیه یا پزشکان متخصص تائید شود.

وی گفت: درهیچ جای دنیا داروهای با عوارض جدی بدون تجویز پزشک مصرف نمی‌شوند و داروهای مجاز چاقی باید با تجویز پزشک و متخصص تغذیه استفاده شود چون مصرف برخی از این ترکیبات عوارض زیادی را ایجاد می‌کند.

کاراندیش بیان کرد: مکمل‌های کاهش وزن نمی‌توانند نقش خیلی قوی و طولانی مدت در کاهش وزن داشته باشد.

این متخصص تغذیه ادامه داد: برخی از افراد دارای اضافه وزن تصور می‌کنند با مصرف برخی ترکیبات یا مکمل‌ها، بدون هیچ تحرک بدنی و با خوردن مقدار زیاد غذا می‌توانند وزن کم کنند.

وی گفت: بسیاری از داروها و مکمل‌های کاهش وزن نتایج سریعی در کاهش وزن دارند و به دلیل تاثیر در سیستم اعصاب مرکزی، اختلالات خلقی از جمله کاهش اشتها را ایجاد می‌کنند.

کاراندیش افزود: تاثیر منفی روی پوست و مو، ایجاد مشکلات روحی در روابط خانوادگی و اختلالات خواب از دیگرعوارض برخی از این ترکیبات دارویی است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: برخی از این ترکیبات و مکمل‌های کاهش وزن دارای مواد روان‌گردان هستند و تاثیر آنها کوتاه مدت است.

وی ادامه داد: فرد باید تعادل انرژی خود را حفظ کند و تحرک بدنی دست کم بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه در هفته را در برنامه خود داشته باشد در غیر این صورت به هر ترتیبی وزن کم کند دوباره بر می‌گردد و هدف کاهش وزن نیست بلکه باید باعث ارتقای تندرستی شود.

کاراندیش بیان کرد: اغلب رژیم‌های معروف به تک‌خوری یعنی مصرف فقط یک یا دو قلم از مواد غذایی، قطعا کاهش وزن را به دنبال دارد ولی احتمال ابتلا به بیماری‌های جانبی را افزایش می‌دهد.

این متخصص تغذیه گفت: اولین عارضه رژیم‌هایی که گروه‌های غذایی را محدود می‌کند، اختلالات گوارشی است و این رژیم‌های عوام پسندانه باعث کاهش وزن می‌شود ولی تندرستی را ارتقا نمی‌دهد.

وی بیان کرد: رژیم‌های عوام‌پسند بر روی مصرف برخی گروه‌های غذایی و یا حذف برخی وعده‌های غذایی تاکید دارد.

کاراندیش با اشاره به ۶ گروه غذایی شامل لبنیات، نان و غلات، سبزی‌ها و میوه‌ها و گوشت‌ها ، چربی‌ها و غلات گفت: باید انرژی را روزانه به طور متعادل از این گروه‌ها دریافت کنیم.

این متخصص تغذیه افزود: رژیم غذایی غلط این است که یک یا چند تا از این مواد را از برنامه غذایی حذف کنیم و یا وعده های غذایی حذف شوند.

وی تاکید کرد: تبلیغات عوام فریبانه که کاهش وزن را بدون رژیم و بدون ورزش تبلیغ می کنند مردم را فریب می‌دهند.