به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر امین مرادی در افتتاحیه پنجمین کنگره بین المللی دو سالانه انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب‌‌های ورزشی، افزود: زانو بزرگترین مفصل بدن است و زانو درد یکی از دردهای رایجی به شمار می‌رود که ممکن است در افراد پیر، جوانان، بچه‌‌ها و زنان باردار اتفاق افتد.

این متخصص ارتوپدی خاطرنشان کرد: تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو Knee arthroplasty هم ‌می‌گویند نوعی جراحی است که در آن سطح مفصلی استخوان‌‌های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین ‌می‌کنند. در صورتی که شدت درد آرتروز زانو، توانایی بیمار را برای انجام دادن کارهای روزمره مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله، سوار ماشین شدن و نشستن روی صندلی کاهش دهد ، درد درزانو هنگام استراحت هم وجود داشته باشد و با دارو از بین نرود یا بیمار تحمل مصرف دارو را نداشته باشد با توجه به بررسی کلی شرایط، پزشک عمل تعویض را به بیمار پیشنهاد ‌می‌کند.

مرادی ادامه داد: وقتی غضروف مفصلی زانو به هر علتی تخریب شود حرکت مفصل دردناک شده و مفصل دچار خشکی و محدودیت حرکتی ‌می‌شود. در این وضعیت ‌می‌توان با تعویض سطوح مفصلی حرکات مفصل را بهتر کرده و درد را از بین برد. در شرایط ایده‌آل عمر پروتزهای زانو بین ۱۵ تا ۲۰ سال است که پس از آن می‌توان پروتز دیگری را جایگزین کرد. البته عمل جراحی دوم دشواری‌‌های خاص خودش را دارد. به همین خاطر توصیه ‌می‌شود در صورت امکان بعد از ۶۰ الی ۶۵ سالگی برای عمل تعویض مفصل زانو اقدام کنند مگر این که درد زانو عملکرد فرد را مختل کند.

وی بیان کرد: عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا پروتز زانو، در غالب موارد بدون بروز عارضه خاصی انجام ‌می‌شود و بیمار پس از آن ‌می‌تواند زندگی فعالی داشته باشد. با این حال مانند هر عمل جراحی دیگری، تعویض مفصل آسیب دیده زانو و گذاشتن مفصل مصنوعی نیز ممکن است با عوارض احتمالی همراه باشد. اگر چه احتمال عفونت مفصل مصنوعی زانو بعد از تعویض مفصل کمتر از دو درصد است، ولی به علت اینکه در صورت وقوع بسیار دردسرساز خواهد بود، اقدامات سختگیرانه زیادی صورت ‌می‌گیرد تا عفونت ایجاد نشود.

وی اضافه کرد: با این حال احتمال عفونت در کسانی که زخم‌‌های پوستی دارند، کسانی که عفونت ادراری یا تنفسی دارند، کسانی که مشکلات و عفونت‌‌های دهانی و دندانی دارند و در بیماران دیابتی کنترل نشده و روماتیسمی‌ بیشتر است.

مرادی افزود :اگر سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف باشد (مانند بیماری‌‌های مزمن کبدی، کلیوی، سرطان و …) احتمال عفونت بعد از جراحی مفصل زانو نیز بیشتر است اما شایع ترین عارضه که بالقوه ‌می‌تواند بسیار خطرناک باشد، لخته شدن خون در رگ‌‌های اندام تحتانی و لگن است. احتمال این عارضه در هر عمل جراحی بزرگی که در اندام تحتانی انجام ‌می‌شود وجود دارد و خطرش این است که در صورت وقوع، لخته خون ‌می‌تواند به طرف ریه (امبولی ریه) و قلب حرکت کرده و در کارکرد آنها اختلال ایجاد کند. برای پیشگیری از ایجاد این لخته‌‌ها، از داروهای خاصی استفاده ‌می‌شود.

این عضو هیت مدیره انجمن جراحی زانو، آرتروسکپی و آسیب‌‌های ورزشی خاطر نشان کرد : یکی از عوارض مهم‌ بعد از تعویض مفصل زانو، عدم امکان خم کردن زانو  به اندازه کافی است. در حالی که پس از جراحی انتظار می‌رود زانو بتواند حدود ۱۱۰ درجه خم شود، ولی ممکن است به علت چسبندگی بافت‌‌های نرم اطراف زانو بعد از عمل جراحی و یا محدودیت حرکتی شدیدی که بیمار قبل از عمل جراحی داشته، حرکت زانو بعد از عمل به این حد نرسد.