به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، مقدار کلسیم موجود در خون به وسیله غدد پاراتیروئید کنترل می‌شود. این چهار غده کوچک در پشت تیروئید واقع شده‌اند. زمانی که بدن به کلسیم نیاز دارد، این غدد شروع به ترشح هورمون می‌کنند. سپس استخوان‌ها کلسیم بیشتری وارد خون کرده و همچنین کلیه‌ها کلسیم بیشتری را نگهداشته و اجازه ورود آن به ادرار را نمی‌دهند. در ضمن ویتامین دی را نیز فعال کرده تا با کمک دستگاه گوارشی، کلسیم بیشتری جذب بدن شود. اما وقتی غدد پاراتیروئید بیش از حد فعال می‌شود، موجب افزایش بیش از حد کلسیم در بدن شده و تعادل آن را به هم می‌زند. هاپیرکلسمی، مانع عملکردهای مختلف بدن می‌شود و می تواند سلامت استخوان ها را به خطر اندازد، ایجاد سنگ کلیه کرده و عملکرد قلب و مغز را دچار ناهنجاری نماید. در واقع افزایش بسیار کلسیم در خون، زندگی فرد را به خطر می اندازد.

عوارض هایپرکلسمی

از دیگر عوارض بالا بودن غلظت کلسیم در خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* تشنگی مفرط و ادرار مکرر. وجود کلسیم زیاد، باعث می‌شود که کلیه‌ها بیش از حد فعال باشند. بنابراین فرد به تکرار دفع ادرار کرده که موجب کم آبی در بدن او و تشنگی می‌شود.

* معده درد و مشکلات هضم. درد معده و شکم، تهوع، استفراغ و یبوست از عوارض کلسیم بالا در خون است.

* درد استخوان و ضعف ماهیچه ها. به دلیل اینکه هایپرکلسمی، باعث آزاد شدن کلسیم زیاد از استخوان‌ها به درون خون می‌شود، استخوان‌ها ضعیف شده و ناهنجاری در عملکرد آنها منجر به ضعف و درد در ماهیچه‌ها می‌شود.

* گیجی و خستگی. کلسیم زیاد روی مغز تاثیر گذاشته و موجب چنین علایمی می‌شود.

* اضطراب و افسردگی. هایپرکلسمی، سلامت ذهن را به خطر می‌اندازد.

* فشار خون بالا و ناهنجاری در ضربان قلب. وجود کلسیم بیش از حد موجب ناهنجاری الکتریکی شده که ضربان قلب را دچار بی‌نظمی می‌کند.

با کنترل مقدار کلسیم در بدن خود، می‌توان از عوارض فوق پیشگیری کرد.

مترجم: نادیا زکالوند