به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر محمدرضا دری با اشاره به چالش‌ عدم پرداخت مطالبات داروخانه‌داران، گفت: مشکل اساسی داروسازان که لطمه بسیار اساسی به پیکره داروخانه می‌زند، همچون گذشته نحوه پرداخت مطالبات داروخانه‌داران از سوی بیمه‌هاست.

وی با بیان اینکه متاسفانه سازمان‌های بیمه‌گر با تاخیرهای خودشان به نحوه سرویس‌دهی همکاران ما در داروخانه آسیب می‌زنند، افزود: با این اتفاق بنیه اقتصادی داروخانه‌ها بسیار ضعیف شده و بنابراین بسیاری از همکاران ما در تامین و خرید داروهای اساسی برای مردم دچار بحران مالی شده‌اند؛ به‌طوریکه می‌بینیم بیماران برای گرفتن داروهایشان باید به چند داروخانه مراجعه کنند تا بتوانند داروی مورد نیازشان را فراهم کنند. این موضوع نشان‌دهنده این است که در واقع برخی داروخانه‌ها برای خرید و تامین دارو و عرضه آن به صورت بیمه‌ای دچار چالش‌های مالی جدی هستند.

دری با بیان اینکه در برخی اقلام دارویی شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم، اما این افزایش به صورت فراگیر نبوده است، افزود: البته در زمینه داروهای وارداتی به دلیل تغییر نرخ ارز چالش جدی وجود دارد؛ چراکه اعلام  شده بود که مابه‌التفاوت نرخ ارز به واردکنندگان دارو پرداخت می‌شود، اما این مطلب برای شرکت‌های وارداتی گنگ بود و نمی‌دانستند که ماخذ پرداخت این مابه‌التفاوت چه کسی است. به همین دلیل مدتی شاهد بودیم که در واردات اجتنابی صورت گرفت که منجر به یکسری کمبودها شد.

وی با بیان اینکه تاخیر در پرداخت مطالبات دارویی، نفس داروسازان را بابت خرید و تامین دارو برای داروخانه‌ گرفته‌ است، ادامه داد: به‌طوریکه از آذر ماه سال گذشته همچنان طلب داروخانه‌ها از سازمان تامین اجتماعی پابرجاست.  مطالبات بیمه سلامت هم به طور کامل بروز نشدند، اما کمی‌وضعیت‌شان بهبود یافته است. البته بیمه سلامت تمهیداتی برای کاهش هزینه‌هایش اندیشیده است که این تمهیدات تقریبا جواب داده است.