دکتر سید علیرضا بصام‌پور در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با اشاره به منشا ایجاد آب در زانو افزود: در زانو بافتی به نام سینویم وجود دارد که پوششی است که تمام زانو را می‌پوشاند و به هر دلیلی این بافت تحریک شود، ترشح مایع درون مفصلی ایجاد می‌کند که این آب زانو ایجاد و زانو متورم می‌شود.

وی اضافه کرد: آبی که در زانو بوجود می‌آید می‌تواند با دلایل مختلفی مثل عفونت، التهاب روماتیسم، فشار زیاد و نرم شدن غضروف‌های زانو و آرتروز ایجاد شود، با بروز هر کدام از این عارضه‌ها، سینویم تحریک و مایع آب و چرک در زانو ترشح می‌کند.

بصام‌پور تصریح کرد: این عارضه ممکن است در هر سنی و هر فردی رخ دهد، این اتفاق تنها یک نشانه است نه خود بیماری.

این جراح ستون فقرات اظهارداشت: اگر این عارضه در فردی که هنوز به سن بلوغ کامل نرسیده دیده شود شاید اولین تشخیص عفونت و بیماری‌های التهابی و در نهایت تومورها و سرطان‌ها خواهد بود. در افراد بالغ نرم شدن غضروف پا، پارگی ربات طلیبی یا مینیسک زانو در اثر برخورد ضربات مثل توپ فوتبال یا پیچ خوردگی می‌تواند دلیل آب آوردن باشد.

وی گفت: کسانی که سن بالا با سابقه بیماری روماتیسمی‌ یا آرتروز دارند نیز در معرض این عارضه قرار دارند.

بصام‌پور با اشاره به اهمیت توجه به درمان این عارضه تاکید کرد: ما با یک علامت به تشخیص بیماری نمی‌رسیم، آب آوردن زانو علامتی است که نشانه علتی دیگر است.

این متخصص ارتوپد اضافه کرد: گاهی اوقات تنها موضوع نرم شدن غضروف است گاهی ممکن است تومور یا سرطان باشد، به هر حال باید علت اصلی این اتفاق تشخیص داده شود تا نوع درمان درست برای بیمار اتخاذ شد.