دکتر فهیمه سهیلی پور در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، به مناسبت هفته دیابت اظهار کرد: دیابت ۲ نوع اصلی دارد که بیش از ۹۸ درصد از دیابت‌ها شامل این ۲ گروه است.

وی با بیان اینکه دیابت نوع یک بیشتر در کودکان بروز می‌کند، افزود: دیابت بر اثر تخریب سلول‌های بتای غده لوزالمعده به واسطه یک پدیده خود ایمنی به وجود می‌آید و بر اثر ازبین رفتن این سلول‌ها انسولین به طور چشم‌گیری کاهش می‌یابد و سبب بروز دیابت می‌شود.

این فوق تخصص غدد اطفال بیان کرد: علائم دیابت نوع یک در کودکان شدید است و سریع خود را نشان می‌دهد بنابراین کاهش وزن، افزایش میل به غذا خوردن، نوشیدن مایعات فراوان، شب ادراری و تکرر ادرار در این کودکان مشاهده می‌شود اما گاهی برخی از والدین گمان می‌کنند دلیل شب ادراری کودکان عفونت یا مسائل روحی و روانی همچون عدم توجه کافی  و محبت نکردن به کودک است در صورتی که با یک آزمایش ساده می‌توان به وجود دیابت در این کودکان پی برد.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: قند ناشتای بالای ۱۲۶ در کودکان نشان از بروز دیابت دارد که تنها راه درمان این کودکان استفاده از انسولین بر اساس مقدار غذا و فعالیت فیزیکی آنها است.

سهیلی پور ادامه داد: دیابت نوع یک در کودکان قابل پیش گیری نیست و در بروز این مشکل ژنتیک و محیط تاثیرگذار است و در برخی از موارد ویروس‌ها و استفاده زود هنگام از شیرگاو برای نوزادان با بروز دیابت ارتباط دارد.

وی در خصوص دیابت نوع ۲ گفت: دیابت نوع ۲ قابل پیشگیری است و افراد می‌توانند با رعایت سبک زندگی صحیح، جلوگیری از  اضافه وزن و چاقی، فعالیت فیزیکی ، ورزش کردن، دویدن و استفاده کمتر از وسایل و بازی‌های نشستنی از بروز دیابت نوع ۲ پیشگیری کنند.