به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، آبسه مغز با ورود قارچ‌ها، ویروس‌ها و یا باکتری‌ها به مغز از طریق یک زخم در سر یا عفونت در جایی دیگر از بدن ایجاد می‌شود. طبق تحقیقات، بالغ بر ۲۰ تا ۵۰ درصد از کل موارد آبسه مغزی، ناشی از عفونت بخش‌های دیگر بدن است. عفونت قلب و ریه در میان شایع‌ترین علل آبسه مغزی هستند. با این حال، آبسه مغزی ممکن است از عفونت گوش، سینوس و یا حتی آبسه یک دندان آغاز شود.

آبسه مغزی تجمع چرک ناشی از یک عفونت باکتریال در مغز یا خارجی‌ترین لایه از سه لایه غشایی است، که مغز و نخاع را می‌پوشانند.

علل

منشأ اولیه عفونت باکتریایی، که موجب بروز آبسه مغزی (اپی‌دورال) می‌شود را اغلب نمی‌توان یافت؛ عفونتی که از جمجمه، به درون آن گسترش می‌یابد، مثلا استئومیلیت(عفونت استخوان و مغز استخوان)، ماستوئیدیت(عفونت زایده ماستوئید در پشت گوش)، یا سینوزیت(عفونت سینوس‌ها)، عفونتی که به دنبال شکستگی جمجمه آغاز می‌شود و گسترش می‌یابد، عفونتی که از سایر بخش‌های بدن که دچار عفونت شدند (مثلاً ریه‌ها، پوست، یا دریچه‌های قلب) و از راه خون گسترش می‌یابد، از شایع‌ترین آنها هستند.

علائم و نشانه‌های آبسه مغزی

تغییرات عملکرد ذهنی مانند گیجی، کاهش پاسخگویی و تحریک پذیری، کاهش تکلم، کاهش حواس، کاهش حرکات با توجه به از دست دادن عملکرد عضلات، تغییرات بینایی، تغییرات در شخصیت و یا رفتار، استفراغ، تب، لرز  علائم این عارضه است که معمولاً به آرامی در طی چند هفته توسعه می‌یابد، اما گاهی اوقات ممکن است به طور ناگهانی بروز کند.

در نوزادان و کودکان خردسال، بسیاری از علائم آبسه مغزی مشابه است. با این حال، ممکن است فرزند شما علایم دیگر آبسه مغزی را نشان دهد. بخش نرم در بالای سر کودک (فونتانل) ممکن است متورم و یا برجسته شود.

بسیاری از علائم آبسه مغزی شبیه بیماری‌ها یا دیگر مشکلات سلامت است. اگر دچار هر یک از علائم آبسه مغزی هستید، بلافاصله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. شما به احتمال زیاد نیاز به یک معاینه عصبی خواهید داشت. این آزمایشات می‌تواند هرگونه افزایش فشار داخل مغز ناشی از تورم را نشان دهد. همچنین سی‌تی اسکن و ام آر آی می‌تواند برای تشخیص آبسه مغز مورد استفاده قرار گیرد.

پیشگیری

آبسه مغزی یک وضعیت پزشکی کاملا جدی است که پیشگیری از آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در واقع شما می‌توانید با توجه به عواملی که باعث بروز آبسه مغزی می‌شوند، از بروز آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال کوچک ترین دردهای دندانی و یا عفونت های دندانی، گوش و ریوی را نادیده نگیرید و در صورت بروز هر گونه مشکلی در سلامتیتان حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر هم یکی از اقوام نزدیک شما از جمله پدر و یا مادر به این عارضه مبتلا است، حتما برای انجام پیشگیری های لازم، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت بروز هر گونه عفونت در بدن به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر عفونت در اطراف بینی یا صورت باشد (مثلاً عفونت گوش یا آبسه دندان). با مراجعه زود هنگام می‌توان از گسترش عفونت جلوگیری کرد. در هر گونه فعالیتی که خطر صدمه رسیدن به سر وجود دارد، از کلاه ایمنی و سایر وسایل حفاظتی استفاده کنید.