دکتر آریا جنابی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره چگونگی تشخیص کمردرد از کلیه درد اظهار کرد: دردهای کلیه همراه با دردهای در پهلوها مشاهده می‌شوند که با انتشار به ناحیه کشاله ران ممکن است منشا کلیوی داشته باشند.

وی با بیان اینکه دردهایی که در ناحیه پلوها همراه با تغییر رنگ ادرار به قهوه‌ای و قرمز می‌توانند منشا کلیوی داشته باشند، افزود: گاهی این دردها در کلیه و احتباس یا تغییر رنگ ادرار می‌تواند منشا ویروسی یا عفونت باشد که با یک آزمایش ساده ادرار قابل تشخیص است.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیوی خاطرنشان کرد: فشار خون بالا در افرادی که در گذشته سابقه آن را نداشته‌اند نیز ممکن است نشانه‌ای از مشکلات کلیه‌ها باشد و در این هنگام ضربه بسیار کوچک به پهلوها به دلیل حساس بودن و تورم یا کشیدگی اعصاب را تحریک کرده و درد شدیدی را به همراه  دارند اما نکته قابل توجه این بوده که گاهی ممکن است منشا کلیوی نباشد و عضلات، بافت‌ها، ستون و فقرات دچار مشکل دیسک یا آرتروز شده باشند.

وی تاکید کرد: کلیه‌ها در قسمت پشت بدن و بالای کمر قرار دارند که اغلب افراد تمایل دارند بدانند درد کمر مربوط به ایجاد مشکلی در کلیه‌ها است یا خیر، راه قطعی برای این کار وجود ندارد، اما با شناخت علائم و انجام برخی آزمایش‌ها که توسط پزشک توصیه می‌شود، می توان مشکلات احتمالی کلیه‌ها را بررسی کرد.

جنابی در پاسخ به این سوال که هنگام ایجاد درد در ناحیه کلیه‌ها استفاده از کیسه آب‌گرم را توصیه می‌کنید یا خیر؟ گفت:استفاده از کیسه‌هایب آب داغ سبب شده تا گاهی پوست در ناحیه پهلو‌ها آسیب بزند و قرمزی و تورم را به وجود آورد و حتی گاهی تشخیص دردهای کلیوی و مقطعی را به تعویق بیندازد.

وی با بیان اینکه عفونت‌های ادراری از علل شایعی است که موجب ایجاد دردهای کلیوی می‌شود، عنوان کرد: برخی مشکلات باعث انسداد تدریجی جریان ادرار شده  که این حالت در سنگ کلیه دیده می‌شود و در این حالت درد شدیدی بروز می‌کند.