محسن سلمان‌نژاد درگفت و گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره سالمندآزاری با بیان اینکه نوعی از این پدیده عینی و قابل مشاهده بوده اما نوع دیگرآن قابل مشاهده نیست، گفت: عدم استقلال سالمند و وابستگی سالمند به اطرافیان نوعی سالمندآزاری تلقی می‌شود به نحوی که یکی از شاخصه‌های دیده‌بان سالمند بحث استقلال و حاکمیت وی بر زندگی خود است.

وی ادامه داد: متاسفانه در اغلب کشورهای در حال توسعه بخش زیادی از سالمندان به صندوق‌های بازنشستگی وابسته هستند که حقوق آنها مکفی نبوده و متناسب با شرایط زندگی‌ آنها نیست که این موضوع سبب وابستگی سالمند به اطرافیان می‎‌شود، در این حالت صحبت و برخورد نامناسب با سالمند به جای تکریم وی و اینکه او نمی‌تواند درباره نحوه زندگی و نوع فعالیت‌های اجتماعی خود تصمیم بگیرد باعث سالمندآزاری می‌شود.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با اشاره به اینکه در موارد بسیاری با طرد شدن سالمندان از سوی خانواده مواجه می‌شویم، اظهار کرد: اگر سالمندی که زندگی مستقل و جایی برای زندگی ندارد طرد شود  در مراکزی غیر از خانواده نگهداری خواهد شد که این موضوع نیز نوعی سالمند آزاری بوده و در زندگی امروزه و با توجه به وجود خانواده‌های هسته‌ای بیشتر به چشم می‌خورد.

وی خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته تمام سازوکارهای لازم برای درمان، مسکن، بیمه و خلاصه شرایط آرمانی زندگی یک انسان، برای سالمند تعریف شده است و سالمندان مستقل بوده و نیازهای آنان توسط دولت تامین می‌شود.

سلمان‌نژاد اظهار امیدواری کرد که درجامعه ما نیز شرایط به‌گونه‌ای فراهم شود که در جهت استقلال سالمندان و حفظ کرامت آنها در جامعه حرکت کنیم.

سالمند فعال، مستقل‌تر است

وی با بیان اینکه در۲،۳ سال اخیر نسبت به حساس‌سازی تمام دستگا‌ه‌های مرتبط با این موضوع اقدام شده است، بیان کرد: تصویب سند ملی سالمندی، سند پیمایش سالمندی و ایجاد بانک کامل از وضعیت سالمندی کشور از برنامه‌های ما است. همچنین سعی می‌کنیم سمن‌های کشوری را فعال کنیم تا بتوانند شرایط شادتری را به‌ویژه در سطح محلات برای سالمندان فراهم کنند زیرا هرچه سالمند فعال‌تر باشد مستقل‌تر می‌شود.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با اشاره به اینکه حدود ۲۵ درصد سالمندان ما وابسته به صندوق‌های حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد هستند، تصریح کرد: ۱۵ درصد از سالمندان نیز به خوبی شناسایی نشده‌اند که بخش بزرگی از آنها تمکن مالی خوبی داشته و بخشی از آنان نیز تحت پوشش بازنشستگی یا نهادهای حمایتی نیستند که این مساله یا خود خواسته بوده یا به به دلیل عدم آگاهی.

وی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید سعی کرده حقوق بازنشستگی را بالاتر از تورم سالیانه محاسبه کند اما همچنان شکاف مشخصی میان مستمری و قدرت خرید داریم.

سلمان‌نژاد با بیان اینکه مشکلات اقتصادی دوران سالمندی در بسیاری از کشورهایی که در حال پیر شدن هستند از جمله کشور ما وجود دارد، افزود: باید همچون کشورهای پیشرفته شرایطی فراهم شود که سالمندان برای دوره بازنشستگی آماده شده و آموزش ببینند تا در این دوران با اشتغال به کارهای پاره‌وقت بتوانند درآمدی مازاد برمستمری بازنشستگی داشته باشند.

وی با تاکید براینکه در حال حاضر اوضاع اقتصادی سالمندان خوب نیست، عنوان کرد: تا ۳ دهه آینده از هر ۳ نفر یک نفر سالمند خواهد بود و به عبارت دیگر تعداد سالمندان کشور دو برابر خواهد شد که باید دراین خصوص فکری اساسی شود.

این سالمندشناس با اذعان بر ضرورت انجام حمایت‌های حقوقی و قانونی از سالمندان، اظهار کرد: درحال حاضر موارد مربوط به این موضوع احصا شده و درخصوص آن اقداماتی انجام شده است که به زودی با مصوب شدن سند ملی سالمندی نظامی حقوقی خاصی برای سالمندان تعریف می‌شود تا شاهد سالمندآزاری در جامعه نباشیم.

وی با اشاره به اینکه در حال پیگیری موضوع سالمندی با کمک سازمان‌ها و دانشگاه‌ها و… هستیم، تصریح کرد: سالمندی موضوعی با ابعاد مختلف است که باید به همه ابعاد آن توجه شود. درحال حاضر با کمک سمن‌ها در شهرهای مختلف کشور در حال تکمیل بانک اطلاعات وضعیت سالمندان هستیم تا به این طریق وضعیت سالمندان در نقاط مختلف و از ابعاد مختلف احصا شود.