بشیر خالقی در توضیح قانون تعهدات خدمت پزشکی به طبنا (خبرگزاری سلامت) افزود: خیلی از پزشکان وارد رشته‌هایی می‌شوند که هزینه این دوره‌ها به نوعی به عهده وزارت بهداشت و درمان است و قانونا باید بعد از دوران تحصیل تعهد خدمت در مناطق محروم را بگذرانند.

وی ادامه داد: این پزشکان با هزینه‌های دولتی توانسته‌اند وارد دوره‌های تخصصی پزشکی شوند و دولت باعث متخصص شدن آنها شده است. به همین دلیل هم باید دوره‌های مشخصی را در مناطق محروم بگذرانند.

خالقی اظهار کرد: پزشک مورد نیاز مناطق مختلف و به‌ویژه محروم کشور از این طریق تامین می‌شود. رشته‌هایی هم وجود دارد که اگر فردی قبول کرد باید بعد از دوران تحصیل به مدت ۱۲ سال تعهد خدمت خود را در مناطق محروم سپری کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: تعهد خدمت امتیازی است که افراد بتوانند در برخی از رشته‌ها تحصیل کنند تا تخصص یابند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان نظام پزشکی این قانون را به‌درستی اجرا می‌کند یا خیر، افزود: این طرح اجرا می‌شود شاید هم با اختلالاتی همراه باشد. در حال حاضر بیشتر پزشکان در مناطق مختلف کشور مثل حوزه انتخابیه خودم از همین طریق و با دادن امتیازاتی مانند امتیاز مطلب، پزشکان مورد نیازشان را تامین می‌کنند.

خالقی در پاسخ به این سوال که آیا دوره تعهد خدمت برای گرفتن پروانه طبابت و دایرکردن مطب ضروری است، ادامه داد: بله البته، پزشکان عمومی‌با طرحی به عنوان دو سال سربازی به مناطق محروم می‌روند. ضمن اینکه کشوری با پهناوری ایران باید در همه جا پزشک داشته باشد و این انتخابی نیست که خود پزشک بتواند منطقه خدمت خود را انتخاب کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در واکنش به اینکه شنیده شده سازمان نظام پزشکی به پزشکان گفته که بدون گذراندن این دوره می‌تواند پروانه طبابت و مطلب بگیرند، گفت: این اقدام کاملا خلاف قانون است و اصلا سازمان نظام پزشکی نمی‌تواند چنین اقدامی‌را انجام دهد.

وی اضافه کرد: پزشکان باید دوره تعهد خدمت را بگذرانند تا بتوانند تخصص خود را دریافت کنند.