به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان کالیفرنیا در بررسی‌های خود متوجه شده‌اند که عاشق شدن ۱۲ منطقه از مغز را با هم فعال می‌کند و پس از عاشق شدن، اولین تغییرات در مغز با سرعت یک پنجم ثانیه رخ می‌دهد.

عشق و علاقه، موجب ترشح مواد شیمیایی بسیاری مانند دوپامین و اکسی‌توسین می‌شود. هورمون دوپامین، واکنش‌های عاطفی فرد را تنظیم می‌کند و هورمون اکسی‌توسین که اصطلاحا به هورمون در آغوش گرفتن نیز معروف است، موجب احساس اطمینان و امنیت شده و از اضطراب فرد می‌کاهد. به همین دلیل فشار خون افراد عاشق معمولا در وضعیت مناسبی قرار دارد.

همچنین وقتی افراد یکدیگر را در آغوش می‌گیرند، مراکز فشار موجود در پوست با استفاده از عصب واگ، با مغز ارتباط برقرار کرده و موجب افزایش ترشح هورمون اکسی‌توسین در بدن می‌شوند.

رویدادهای مهم زندگی، مانند عاشق شدن، تاثیر عمیق روانشناختی و احساسی روی فرد می‌گذارد. سیستم ایمنی بدن، هورمون‌ها و عوامل بسیار دیگری در بدن فرد، تحت تاثیر عشق قرار می‌گیرند. توانایی افراد عاشق در مبارزه با عفونت‌ها افزایش می‌یابد. در بررسی‌ دو ساله محققان منچستر روی ۵۰ زن مشخص شد، در بدن زنانی که در این مدت عشق را تجربه کرده بودند، تغییرات ژنتیکی رخ داده و پر از ترکیباتی شده بود که ویروس‌های بیماری‌زا در بدن را مورد حمله قرار می‌داد. در واقع مقدار دوپامین بدن با عاشق شدن، افزایش یافته و سیستم عصبی و ایمنی فرد را تقویت می‌کند.

همچنین عشق و محبت می‌تواند آستانه تحمل را هم افزایش دهد. محققان استنفورد با استفاده از اسکن مغز داوطلبان، متوجه شدند، عشق، با افزایش دوپامین که این هورمون به نوبه خود مسکن‌های طبیعی بدن را ترشح می‌کند، می‌تواند درد افراد را تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

همچنین در بررسی‌ها مشخص شده، بوسیدن فرد مورد علاقه، تولید هیستامین را کاهش می‌دهد و از علایم حساسیتی می‌کاهد. هیستامین نوعی ماده شیمیایی است که در برابر مواد حساسیت‌زا واکنش نشان می‌دهد.

در یک بررسی دیگر هم مشخص شد، بوسیدن می‌تواند مقدار ترشح سبوم که ماده‌ای روغنی است و از طریق پوست ترشح می‌شود، را بکاهد و باعث کم شدن ترشح هورمون کورتیزول شود و در نتیجه از مقدار کلسترول فرد کاسته شود.

به گزارش طبنا، با توجه به فواید عشق و محبت، پس می‌توان گفت که عاشق شوید و سالم بمانید.

مترجم: نادیا زکالوند