به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت )، سعید خال روز دوشنبه در نشست خبری اظهارداشت: سازمان بهشت زهرا ۵۸۴ هکتار مساحت دارد که با احتساب حرم امام خمینی (ره) به ۷۵۰ هکتار می‌رسد.

وی افزود: مطالعات کارشناسی برای افزایش ظرفیت بهشت زهرا(س) در دست بررسی است و امکان دارد به این نتیجه برسیم که در چند نقطه از شهر تهران آرامستان داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا بیان کرد: سازمان بهشت زهرا تنها توان عملیات خاکبرداری، قبرچینی سه طبقه، خاکریزی و بتن قبور را دارد و توان افزایش ظرفیت زمین را ندارد.

وی با بیان اینکه روزانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ متوفی در بهشت زهرا(س) دفن می شوند عنوان کرد: سال گذشته ۳۸ هزار و ۴۵۶ نفر در این مکان دفن شدند که ۵۸ درصد آن مرد و ۴۲ درصد آن زن بودند.

وی خاطرنشان کرد: ۵۰ وسیله نقلیه حمل متوفی درون شهری در این سازمان وجود دارد که ۱۷ هزار و ۶۳۹ متوفی را در طی سال گذشته به خارج از استان تهران حمل کرده اند.

خال گفت: این ناوگان حمل و نقل متوفی پنج میلیون کیلومتر تردد داشته و ناوگان حمل و نقل خارج از تهران نیز ۹ میلیون کیلومتر ماموریت ثبت کرده است.

وی در مورد طرح های در حال اجرای سازمان بهشت زهرا(س) نیز افزود: توسعه و پیاده سازی شبکه نظارت تصویری، اجرای طرح گسترش هشت کیلومتر شبکه فیبرنوری، طراحی سامانه تردد شمار در مبادی ورودی و خروجی و نیز راه اندازی سامانه ردیابی از فعالیت های در حال اجرا است.

خال گفت که بهسازی و نوسازی شبکه برق، حفاری و لوله گذاری آبرسانی به قطعات جدید و نصب ۶ برج نور از اقدامات انجام شده در سال گذشته است.

وی سازمان بهشت زهرا را نهادی مشارکت پذیر ذکر و بیان کرد: این سازمان روزانه ۱۸۵ مورد مراسم سوگواری و تشریفات و روزانه ۶ مورد مراسم رایگان برگزار می کند.

خال ادامه داد: روزانه ۲۵۰ هزار تماس تلفنی شهروندان پاسخ داده می شود، ضمن اینکه آمبولانس های درون شهری و برون شهری نیز به صورت دائمی در حال خدمات دهی هستند.

احداث سالانه ۲۵ هزار قبر

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در ادامه از ساخت ۲۵ هزار قبر در طی سال خبر داد و گفت: عملیات خاکبرداری، قبرچینی سه طبقه، گچ کاری، خاکریزی و بتن نیز همزمان انجام می شود.

وی با بیان اینکه خرید و فروش قبر بر اساس قانون ممنوع است، اظهارداشت: هیچگونه قبری در این سازمان خرید و فروش نمی شود و نرخ یک قبر حداکثر ۱۶۰ میلیون ریال و حداقل آن رایگان است.

خال به اقدامات فرهنگی سازمان بهشت زهرا(س) نیز اشاره و بیان کرد: ‌طرح مشاوره به خانواده‌ متوفیان از دیگر اقدامات سازمان بهشت‌ زهرا است.

وی افزود: همچنین اولین دایره‌المعارف هزار نفر از مشاهیر مدفون در بهشت‌زهرا(س) نیز تالیف شده است که بزودی چاپ جلد دوم خاطرات پرسنل سازمان نیز انجام و توزیع خواهد شد.

این مسئول به تشکیل کانون تطهیرکنندگان داوطلب در سازمان بهشت‌زهرا(س) اشاره کرد و گفت: در این خصوص فرهنگ سازی انجام شده و تمام اعضای شورای شهر و بخشی از اصحاب رسانه و هنرمندان در این کانون عضو شده ‌اند.

بهشت زهرا(س) بزرگترین آرامستان ایران در جنوب تهران قرار دارد که فعالیت آن به طور رسمی د ر سال ۱۳۴۹ آغاز شد.

براساس گزارش ها اینک حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در بهشت زهرا (س) مدفون هستند.