به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از وبدا، دکتر انوشیروان محسنی بندپی اظهار کرد: آیین‌نامه غربالگری ژنتیک ازدواج با همکاری سازمان بهزیستی، سازمان برنامه و بودجه و معاونت‌های حقوقی و بهداشت وزارت بهداشت به هیات دولت ارسال شده و امیدواریم به زودی تصویب و اجرایی شود.

وی با اشاره به اجرای پایلوت غرالگری ژنتیک ازدواج در دو سال گذشته در استان‌های کشور با کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی، افزود: این طرح در یکی از شهرستان‌های هر استان به صورت آزمایشی اجرا شد و با تکمیل پرسشنامه، اطلاعات ارزشمندی بدست آوردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: برخی افراد می‌گویند که آزمایشات ژنتیک پر هزینه است در حالی که برخی از آزمایشات ژنتیک با ۱۰۰ هزار تومان تا حداکثر سه میلیون تومان انجام می‌شود و باعث پیشگیری از تولد یک نوزاد معلول می شود و خانواده ها را بلند مدت از بحران روحی نجات و بار مالی به دولت، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی را کاهش دهد.

محسنی بندپی به ثبت نام یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول در سازمان بهزیستی کشور، اشاره کرد و گفت: پیش بینی می‌کنیم که حدود ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار نفر در نوبت ثبت نام در سازمان بهزیستی باشند که باید از خدمات این سازمان بهره‌مند شوند و علاوه بر این، به خدمات پزشکی نیاز دارند که قطعا، تولیت این کار بر عهده وزارت بهداشت است و با ورود دکتر جغتایی به عنوان مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی، هماهنگی‌های خوبی با وزارت بهداشت داشته‌ایم.

وی ابراز امیدواری کرد که به زودی در قالب سند ملی توانبخشی، اقدامات دستگاه‌های اجرایی با تولیت وزارت بهداشت به تصویب برسد تا مورد حمایت دولت قرار گیرد و کیفیت خدمات توانبخشی، ارتقا یابد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص میزان معلول‌زایی در کشور، گفت: بررسی‌های ما نشان داد که حدود ۱.۸ تا ۲ درصد از یک میلیون و ۵۵۰ هزار تولد سال گذشته، دچار نوعی از معلولیت بودند. بیش از ۷۸ درصد از نوزادان متولد شده تا یک سال بعد از تولد، برای پیشگیری از معلولیت شنوایی، مورد غربالگری قرار می‌گیرند و نوزادانی که نیاز به درمان و کاشت حلزون دارند، به مراکز تشخیصی و درمانی معرفی می‌شوند.

محسنی بندپی افزود: در حوزه تنبلی چشم که یکی از مهمترین مشکلات افراد کمتر از ۲۰ سال کشور است نیز پوشش ما ۸۱ درصد است و برای ۳ میلیون کودک ۳ تا ۵ ساله، اقدامات غربالگری تنبلی چشم انجام می شود و افرادی که نیاز به درمان بیشتر داشته باشند به متخصصان چشم پزشکی ارجاع داده می‌شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان گفت: خانواده‌هایی که دو فرزند معلول یا بیشتر در آنها متولد می‌شوند در صورت علاقه مندی به بارداری سوم، تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار می‌گیرند و به آنها مشاوره می‌دهیم و در صورت تشخیص به آزمایش‌های اختلالات ژنتیکی به آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت، معرفی می‌شوند.