به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، ایمان معماریان درباره آخرین وضعیت «کیجا» – پلنگ ماده ایرانی باغ‌ وحش تهران- که قرار است عمل لقاح مصنوعی روی آن انجام شود، اظهار کرد: طی چند روز آینده این پلنگ مجدد بی‌هوش می‌شود تا مورد سونوگرافی قرار بگیرد تا ببینیم که آیا آمادگی پذیرش اسپرم را دارد یا خیر؟

وی با بیان اینکه بدون انجام سونوگرافی نمی‌توانیم متوجه زمان تخمک‌گذاری «کیجا» شویم، تصریح کرد: با انجام سونوگرافی متوجه سایز فولیکول‌های تخمدان این پلنگ ماده می‌شویم و بر اساس آن لقاح مصنوعی انجام می‌شود.

دامپزشک باغ‌ وحش تهران ادامه داد: به‌صورت تقریبی از روی علائم رفتاری و بالینی می‌توان زمان تخمک‌گذاری را حدس زد. ما بر همین اساس «کیجا» را بی‌هوش می‌کنیم و با سونوگرافی متوجه تخمک‌گذاری می‌شویم.

معماریان با اشاره به اینکه تاکنون از دو پلنگ نر ایرانی نیز اسپرم گرفته‌ایم و از آن‌ها در نیتروژن مایع نگهداری می‌کنیم، گفت: دو پلنگ نر ایرانی دیگر نیز در باغ‌ وحش مشهد و قزوین وجود دارد. بارها از سازمان حفاظت محیط زیست خواستیم‌ تا این دو پلنگ نر را به باغ‌ وحش تهران بفرستند تا بتوانیم از آن‌ها نیز اسپرم بگیریم و از ذخایر ژنتیکی آن‌ها نیز استفاده کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه باغ‌ وحش تهران نسبت به سایر باغ‌ وحش‌های کشور شرایط نگهداری بهتری دارد و مرکزی است که می‌تواند استانداردهای جهانی را داشته باشد، تصریح کرد: به همین دلیل است که گاسپار – پلنگ نر ایرانی باغ‌وحش پرتغال- را برای اسپرم‌گیری به تهران فرستاده‌اند ولی متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون موفق نشده و یا نخواسته که دو پلنگ نر باغ‌ وحش‌های مشهد و قزوین را به باغ‌ وحش تهران بفرستد.

دامپزشک باغ‌ وحش تهران با اشاره به ایجاد بانک اسپرم پلنگ ایرانی در باغ‌ وحش تهران گفت: اگر از دو پلنگ ایرانی موجود دیگر در اسارت نیز اسپرم داشته باشیم، شرایط خیلی بهتری برای لقاح مصنوعی خواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه باغ‌ وحش‌ها مالک پلنگ‌ها نیستند ولی متاسفانه روی آن‌ها احساس مالکیت دارند، اظهار کرد: شرایط نگهداری و استاندارهای لازم برای لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی و اصولا برنامه‌ای که اتحادیه باغ‌ وحش‌های اروپا برای تکثیر گونه‌های در معرض خطر انقراض دارد فعلا در کشور ما فقط در باغ‌ وحش تهران قابل اجرا است بنابراین لازم است که برای نجات این گونه همکاری‌ها کافی جود داشته باشد. (ایسنا)