دکتر شاهین صالحی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: انتخاب کوله پشتی مناسب در ورزش‌های زمستانی اهمیت ویژه‌ای دارد گاهی دیده می‌شود که افراد کوله پشتی‌ای استفاده می‌کنند که هم ابعاد نامناسبی دارد و هم وزن زیادی که خارج کنترل و تحمل توان آنهاست.

وی ادامه داد: نخستین توصیه این است در استفاده از کوله پشتی بندهای آن ذا به خوبی ببندند، خیلی از اوقات افراد بندهای شکمی‌کوله پشتی‌ها را که باعث ایجاد یکنواختی ایجاد ضرب حرکتی می‌شود را نمی‌بندند و دائم این کوله پشتی حرکات اصطلاحا لنگری خواهد داشت که ممکن است در مسیرهای باریک کوهستانی خطرات جدی ایجاد کند.

صالحی اضافه کرد: پیش می‌آید که کوله پشتی بخش بندی داشته باشد، قراردادن وسایل در این نوع کوله پشتی‌ها باید متناسب باشد نه اینکه بخشی سنگین و بخشی از آن سبک باشد. در این شرایط فشار به عضلات افزایش خواهد یافت و خستگی رابه همراه دارد.

این متخصص طب ورزشی با اشاره به وسایل جانبی که باید در زمستان و ورزش‌هایی که در فضای آزاد صورت می‌گیرد، گفت: یکی از این وسیله‌ها، وسایل گرمایشی هستند که شامل لباس اضافه برای تعویض لباس در زمان‌های ضروری، وسایلی مانند آتش زن‌ها، کپسول گاز و اجاق‌های کوچک که می‌توانند آتش ایجاد کنند بویژه در ورزش‌های به کوهستان، وسایل ارتباطی از مهمترین وسایلی است که هر فردی باید داشته باشد.

وی اضافه کرد: کسانی که به کوهستان می‌روند و وسایل ارتباطی مناسبی ندارند، شاید افراد با خود تلفن همراه ببرند اما پاوربانکی که بتواند آن را شارژ کند همراه خود نمی‌برند یا سایر وسایل ارتباطی که برای کوهنوردان حرفه‌ای دارند با خود حمل نمی‌کنند.