دکتر بابک شریف‌کاشانی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: برخی از آریتمی‌ها شایع‌اند و ممکن است در طول عمر رخ دهند، آریتمی‌های شایع معمولا خیلی خطر ناگهانی ندارند و منشاء آنها از بخش دهلیزی قلب است.

وی ادامه داد: آریتمی‌های شایع نیز انواع مختلفی دارند و بسته به سرعت و نوع نظم یا نامنظمی‌ که در ضربان ایجاد می‌کنند پزشک تصمیم می‌گیرد که چه درمانی برای آنها تعیین کند.

شریف‌کاشانی با اشاره به علائم آریتمی‌های شایع تصریح کرد: ضربان سریع، محکم یا ریزش ضربان (فرد احساس کند قلب یک ضربه را جا انداخته است)، علائمی‌است که ممکن است فرد مبتلا به آریتمی‌احساس کند. اگر سرعت ضربان خیلی کم یا خیلی زیاد باشد ممکن است احساس سرگیجه، ضعف و گاهی اوقات اختلال هوشیاری گذرا بوجود بیاید.

این فوق تخصص قلب و عروق گفت: در این شرایط و علائمی‌که بوجود می‌آید فرد باید زودتر به پزشک مراجعه کند تا نوع آریتمی‌مشخص شود، مشخص کردن نوع آریتمی ‌با نوار قلب و نوارهای ۲۴ ساعته قابل تشخیص است. البته گاهی اوقات مجبوریم از دستگاه‌های ایونت رکوردر (دستگاه ثبت حوادث) استفاده کنیم که ممکن است یک هفته تا ۱۰ روز به بیمار متصل باشد تا بتوانیم آریتمی‌را تشخیص دهیم.